Dünya

"Mısır, Türkiye ile ilişkileri bozulmasın diye darbeci Hafter'i desteklemeyi bırakacak"

Afrika basınından Mısır'ınTürkiye ile ilgili dikkat çeken bir karar aldığı iddia edildi. Bu iddiaya göre, Mısır Devlet Başkanı Sisi'nin Türkiye ile doğrudan bir çatışmaya girmekten çekindiği bu nedenle Libya'daki darbeci Hafter'e verdiği desteği çekeceği belirtildi.

Libya'da seçim yaklaşırken darbeci Halife Hafter, seçilmiş hükümet için adaylığını duyurdu. 

Hafter'in en büyük destekçilerinden biri olarak bilinen Mısır'ın ise dikkat çeken bir karar almayı planladığı iddia edildi. Türkiye'nin de diplomatik görüşmeler yürüttüğü Mısır'ın, darbeci Hafter'e verdiği desteği çekmeyi planladıkları ifade edildi.

"MISIR TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ BOZULMASIN DİYE HAFTER'E VERDİĞİ DESTEKTEN VAZGEÇECEK"

Bölgenin en önemli medya kuruluşlarından biri olan Africa İntelligence'da yer alan iddiaya göre, Mısır Türkiye'yi karşısına almamak ve mevcut ilişkilerin bozulmaması adına Hafter'e verdiği destekten vazgeçecek denildi.

Haberde Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi'nin Türkiye ile herhangi bir çatışma yaşamak istemediği için Libya'da Hafter güçlerine verdiği desteği bile azaltabileceği iddia edildi.

"SİSİ TÜRKİYE İLE ÇATIŞMAYA GİRMEKTEN KAÇINIYOR"

Çarpıcı iddiada "Hafter'in uzun zamandır kayıtsız şartsız destekçisi olan Sisi şimdi artık ortak bir çözüm sağlamaya hazır durumda. Sisi Türkiye ile doğrudan bir çatışmaya girmekten kaçınıyor ve enerjisini başta Etiyopya'nın Nil Nehri üzerindeki baraj projesi olmak üzere diğer krizlere ayırmak istiyor" ifadeleri kullanıldı.

SEÇİME ÜÇ AY KALA ASKERİ GÖREVLERİNİ ASKIYA ALMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde seçim için hazırlıklara başlayan Darbeci Hafter, seçimlere üç ay kala askeri görevlerini askıya aldığını açıklamıştı.

MISIR VE SUDAN: ÜÇLÜ ANLAŞMA İMZALANMALI

Mısır, Etiyopya'nın Nil Nehri üzerinde inşa ettiği ve bölgede krize neden olan Hedasi (Rönesans) Barajı'na karşı çıkıyor ancak Mısır, Etiyopya ve Sudan arasındaki Hedasi Barajı'yla ilgili müzakerelerden 10 yıldır sonuç alınamıyor. Hali hazırda yüzde 80'i tamamlanan baraj bittiğinde Afrika'nın en büyüğü olacak ve bu sayede Etiyopya'yı da enerji ihraç edebilen bir güç haline getirecek. Mısır ve Sudan ise Nil suyundaki paylarının sağlanabilmesi için üçlü anlaşma imzalanması gerektiğini savunuyor.

 Kaynak: Haber7