Ekonomi

Milyonları rahatlatacak karar! Asgari ücretli çalıştırana destek geliyor!

Milyonlarca işçi ve işvereni ekonomik olarak rahatlatacak torba yasa teklifi Komisyon'da kabul edildi. Sektör ayrımı yapılmadan asgari ücretli işçi çalıştıran işverene, devlet 75 lira destek verme kararı alındı. İşte detaylar...

Koronavirüs pandemisinde ekonomik olarak zarar gören işletmelere destek amacıyla sektör ayrımı yapılmadan asgari ücretli çalışan işverene destek kararı Komisyon'da kabul edildi. 

75 LİRA ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

Asgari ücretlilere yönelik devletin işverene verdiği ücret desteği torba kanun teklifinde yer aldı. Buna göre sektör ayrımı yapılmadan asgari ücretten maaş veren işverene 75 lira asgari ücret desteği sağlanacak.

2021 YILINDA UYGULANMAMIŞTI

İşçinin işverene olan yükünün azaltılması kapsamında uygulama ilk kez 2016 yılında fiiliyata geçmişti. Ancak 2021 yılında kanuna ilişkin tarih güncellemesi yapılmamıştı ve işverene asgari ücret desteği verilmemişti. Kanun maddesinin Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından devlet tarafından asgari ücretli işçi çalıştıran işverenler desteklenmiş olacak.

Kaynak: Hürriyet

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.