Gündem

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kanun teklifi haftaya Meclis gündeminde

AK Parti'nin hazırladığı ve milyonlarca vatandaşı ilgilendiren vergi paketi haftaya Meclis gündeminde yer alacak. konuyla ilgili açıklamalar yapan Son hazırlıkları tamamlanan 55 maddelik pakette aralarında sosyal medya fenomenleri de olmak üzere birçok iş kolunda çalışan vatandaşları ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu vatandaşı, esnafı, çiftçiyi ilgilendiren vergi kanununa ilişkin açıklama yaptı.

Akbaşoğlu, önümüzdeki hafta Meclis gündeminde vergi kanunlarına ilişkin düzenlemenin geleceğini söyledi. Akbaşoğlu, söz konusu düzenlemenin vatandaşı, esnafı, çiftçiyi çok yakından ilgilendireceğini de belirtti.

CNN Türk'ün haberine göre, Meclis'te yasama yılının açılmasıyla birlikte gündemde vergi kanunlarına ilişkin düzenleme olacak. 55 maddelik bir paket. Son hazırlıkları da tamamlanmış durumda. Meclis Başkanlığı'na da sunulacak.

PAKETTE NELER OLACAK?

Küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti olacak. Cirosu 240 bin altında olan küçük esnaf vergiden muaf tutulacak.

Paketin içinde tarıma ve çiftçilere yönelik bir düzenleme de olacak. Çiftçiye mazot desteği vergiden muaf tutulacak.

İnternetten üzerinden para kazananlar özellikle Youtuber'lar için de düzenleme getiriliyor. Bu kişiler yayınladıkları videolardan reklam alarak pazra kazanıyorlardı. Vergi mükellefi haline geliyorlardı. Defter tutma zorunluluğu bulunuyordu. Defter tutma zorunluluğu da üzerlerinden kalkmış oluyor.