Ekonomi |

Milyonlarca memurun gözü 3600 ek göstergede!

Milyonlarca kamu çalışanının beklediği 10 Mayıs (yarın) tarihinde netleşecek olan 3600 ek göstergeye ilişkin kritik virajda sona gelindi. Memur-Sen'le birlikte hükümetin taraf olduğu 3600 ek göstergede nefesler tutuldu. 10 Mayıs'ta yapılması beklenen toplantı, CNN Türk'te yer alan habere göre henüz netleşmeyen ileri bir tarihe ötelendi.

Hükümet ve Memur- Sen'in taraf olduğu 3600 Ek Gösterge Komisyonu üçüncü toplantısı için milyonlarca kamu çalışanı nefeslerini tuttu. 3600 ek göstergenin netleşmesinin ardından üç farklı ödeme türünü değişecek. Doğrudan etkilenecek ödemeler ise; memur maaşları, ikramiyeler ve emekli aylıkları olacak. Bu ödemeler 3600 ek göstergeyle birlikte artacak. Öğretmen, hemşire, polis ve din görevlisi ile birlikte diğer kamu görevlilerine ek gösterge konusu maaş durumunun ne olacağı bu toplantıda belli olacak. Öte yandan doktorların bordroya tabi maaşları dikkate alınarak emekli olduktan sonraki maaş kayıpları telafi edilecek şekilde emekli aylıkları da iyileştirilecek.

3600 EK GÖSTERGE TOPLANTISI ERTELENDİ

Memur-Sen ile hükümetin gerçekleştireceği ve 10 Mayıs'ta yapılması beklenen toplantı, CNN Türk'te yer alan habere göre henüz netleşmeyen ileri bir tarihe ötelendi.

12 MUTFAK ÇALIŞMASI YAPILDI

Ek gösterge düzenlemesine ilişkin 12 mutfak çalışması yapıldı. Memur maaşı, memur emekli aylığı ve ikramiyelerde hesaplama kalemi olan ek gösterge uygulaması kadro, hizmet sınıfı, derecelere göre farklılık gösteriyor. Polis, hemşire, öğretmen, din görevlilerinin yanı sıra ek göstergesi 2200'den düşük olanlar, göstergesi olmayanları da kapsayacak şekilde kapsamlı bir çalışma yapıldı.

Hükümet ek gösterge teklifini bugün taraflarla paylaşacak. Dört hizmet kolunun esas olmakla beraber birlikte kamu avukatları, il müdürleri, müftüleri gibi bazı statü gruplarına yönelik de düzenleme yapılacak.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bugüne kadar 12 mutfak çalışması yapıldığını belirterek, "Şimdi istiyoruz geneli kapsayacak şekilde bir teklif gelsin.

Ek göstergedeki talebin temel nedeni emekli aylığı ve ikramiyesinin yükseltilmesi. Teknik olarak herkesin 3600 ek gösterge içinde olması mümkün olmayabilir. Ancak düzenleme yapılarken emekli ikramiyesi ve emekli maaşı arttırılabilir.

Tazminat yansıtma oralarından yukarı doğru 20'şer puan kaldırdığınız zaman direkt emekli ikramiyesi ve emekli maaşına yansıyor. Onun için 3600 ek göstergeyi yukarıdan aşağı doğru bir omurga sistemi gibi düzenlerseniz ki buna göre yapıldı, görev, sorumluluk ve pozisyon boyutuyla ek göstergesi takvime bağlanmış durumda.

3600'ün altında kalanların tazminat oranlarını biraz yukarı doğru çektiğiniz zaman o da amacına ulaşmış olur" dedi.