Ekonomi |

Migros'tan gözaltılar sonrası açıklama: Tüm çalışanların maaşlarına yüzde 59 artış yaptık!

Migros'un Esenyurt'taki deposunda çalışanlara yapılan çalışırken yüzde 8’lik zammı kabul etmeyip işten çıkarılan işçiler, Migros’un sahibi Tuncay Özilhan’ın Beykoz’daki villasının önünde eylem yapıp gözaltına alınmıştı. O işçilerin serbest bırakıldığı öğrenilirken Migros'tan açıklama geldi. Migros, prim dahil tüm çalışanların maaşlarına yüzde 59 artış yapıldığını söyledi.

Migros Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ı evinin önünde protesto ettiği için gözaltına alınan 100'e yakın Migros işçisi, serbest bırakıldı.

İstanbul Esenyurt’taki Migros deposunda çalışırken yüzde 8’lik zammı kabul etmeyip işten çıkarılan Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) üyesi işçiler, Migros’un sahibi Tuncay Özilhan’ın Beykoz’daki evinin önünde eylem yaptı. Eyleme müdahale eden polis, çok sayıda işçiyi ters kelepçe takarak gözaltına aldı.

"BİZ HIRSIZ DEĞİLİZ, YOKSUL İŞÇİLERİZ"

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde, “Biz hırsız değiliz, yoksul işçileriz, çaremiz direniş”, “İşçiler açken Tuncay Özilhan’a huzur yok” ve “4 TL zam istedik, 257 işçi işten atıldık” yazılı pankartlar açan işçiler, “Yaşasın Migros direnişimiz” ve “İşçiler burada, Özilhan nerede” sloganları attı.

 

"SORUNU ÇÖZENE KADAR BİZ BURADAN AYRILMAYACAĞIZ"

İşçiler adına açıklama yapan DGD-Sen Genel Başkanı Neslihan Acar, talepleri karşılanana kadar mücadele edeceklerini söyledi. Acar, şunları söyledi:

“Tam kadro buradayız. Evde olan arkadaşlarımız da işbaşı yapmadan bekliyorlar. Talepleri karşılayın. Utanmıyorsunuz. Burada villalarda yaşayıp, şatafatlı hayatlar sürüp, tepemize basa basa bu servetleri ediniyorsunuz. Utanmıyorsunuz bu işçileri kapınıza getirtmeye, bir ekmek parası için dilendirtmeye. Talepler kabul edilecek. Çıkacaksınız karşımıza. Diyeceksiniz ki, ‘Biz talepleri kabul ettik. Protokolle bunu güvence altına alıyoruz.’ Biz söz istemiyoruz artık. Sorunu çözeceksiniz. Gece gündüz buradayız artık. Sorunu çözene kadar biz buradan ayrılmayacağız”

 

GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILDI

Eylem yapan işçiler gece saatlerinde serbest bırakıldı. DGD-Sen'in Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Tuncay Özilhan'ın villasının önünde saatlik 1 ekmek parası zam ve işten atılan 257 işçinin geri dönmesini istediği için gözlatına alınan işçi kardeşlerimiz, genel başkanımız ve sendika yöneticilerimiz serbest bırakıldı" denildi.

MİGROS: YÜZDE 59 ARTIŞ YAPTIK

Migros gözaltıların ardından yaptığı açıklamada, prim dahil tüm çalışanların maaşlarına yüzde 59 artış yapıldığını belirterek, kamuoyunun yanlış yönlendirildiğini kaydetti. Şirket, "Gelinen noktada kanunsuz eylemleri sürdüren bu kişilerle yol ayrımına gitmenin, gıda tedarikinin devamlılığı için artık zorunlu olduğunu kamuoyuna üzülerek bildiririz" demişti.