Miçotakis, Türkiye'nin Lozan Antlaşması'nı ihlal ettiğini öne sürdü: "Yunanistan Lozan'ı 1936'da ihlal etmedi mi?"

Türkiye'ye karşı hadisiz söylemleriyle sık sık gündeme gelen Yunanistan şimdi de Türkiye'yi Lozan Antlaşmasını ihmal etmekle suçladı. Ancak tarihçi Erhan Afyoncu, Yunanistan'ın 1936 3 mil olan karasuları sınırını 6 mile çıkardığını hatırlatarak "Yunanistan Lozan'ı ihlal etmedi mi" diye sordu.

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilim, Yunanistan'ın hadsiz söylemleriyle iyice alevlendi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye'nin Lozan Barış Antlaşmasını ihlal ettiğini öne sürdü.

Atatürk komutasındaki Türk ordusunun Kurtuluş Savaşı'ndaki zaferini 'Küçük Asya Felaketi' olarak değerlendiren Yunanistan'da "Küçük Asya" etkinliğinin açılışında konuşan Miçotakis, skandal açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE LOZAN ANLAŞMASINI İHLAL EDİYOR"

Türkiye'nin Lozan Anlaşması'nı ihlal ettiğini öne süre Miçotakis, İstanbul için 'Konstantinopolis' ifadesini kullandığı açıklamasında "Türkiye'nin İstanbul, İmroz ve Bozcaada'daki Rum varlığını söküp atmasına rağmen Lozan Antlaşması, yıllardır komşularımızla bir arada yaşamamızı sağladı. Türkiye açık düzenlemeleri baltalayarak egemenlik haklarımıza meydan okuyor" ifadelerini kullandı.

"YUNANİSTAN İHLAL ETMEDİ Mİ?"

Ancak Yunanistan Lozan Antlaşması'na göre karasuları 3 mil olan sınırını 1936'da 6 mile çıkarmıştı. Tarihçi Erhan Afyoncu'da Yunanistan'ın bu ihlalini hatırlatarak "1936'da da Lozan'ı ihlal etmedi mi?" diye sordu.

Miçotakis, Türkiye'nin Lozan Antlaşması'nı ihlal ettiğini ileri sürdü. Lozan Antlaşması'na göre karasuları 3 mil. Yunanistan, karasularını 1936'da 6 mile çıkardığında Lozan'ı ihlal etmedi mi? pic.twitter.com/x1pEQJjNZe

— Erhan AFYONCU (@eafyoncu) September 15, 2022

 

 

Miçotakis, Türkiye'nin Lozan Antlaşması'nı ihlal ettiğini öne sürdü: "Yunanistan Lozan'ı 1936'da ihlal etmedi mi?" ile ilgili etiketler Yunanistan Türkiye Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis