Dünya |

Miami Belediye Başkanı, Küba'ya askeri müdahale çağrısında bulundu!

Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, Küba'ya yönelik askeri müdahale çağrısında bulundu ve bunun için 'tarihte pek çok fırsat olduğunu' söyledi. Küba'yı, 'uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla' ve 'ABD tarafından tanımlanan teröre destek vermekle' suçlayan Suarez'e hemen her kesimden tepki yağdı.

Cengiz Büyükuncu
Cengiz Büyükuncu

Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, Küba'da bir süredir devam eden hükümet karşıtı gösterilerle ilgili olarak Küba'nın bombalanması çağrısında bulundu.

'Gıda kıtlığı ve yüksek fiyatlara karşı' düzenlendiği belirtilen eylemlere, ABD'nin çeşitli bölgelerinden de çeşitli destek gösterileri düzenleniyor.

'KÜBA, YARIMKÜREYE KOMÜNİZM İHRAÇ EDİYOR'

ABD merkezli FOX News'a konuşan Küba'nın ABD için bir tehdit olduğunu çünkü 'yarımküreye komünizm ihraç ettiğini' söyledi. Suarez, "Küba, komünizmi yarımküreye ve tüm dünyaya ihraç ediyor ve bunu on yıllardır yapıyor. Bu, ABD'nin ulusal güvenliğini ilgilendirmesi gereken bir şey" ifadelerini kullandı.

'KÜBA BİR NARKO-TERÖR DEVLETİ'

Suarez ayrıca, Küba'nın 'bölgedeki en büyük uyuşturucu kaçakçılarından biri olmasının yanı sıra, ABD tarafından tanımlanan terörün devlet destekçisi' olduğunu iddia etti.

Suarez, salı günü verdiği röportajda Küba'ya yönelik askeri müdahalenin bir seçenek olduğunu söyledi ve daha önceki başka askeri müdahalelerden örnekler verdi.

'KÜBA'YA ASKERİ MÜDAHALE MASADA OLMALI'

Miami Belediye Başkanı, Küba'ya yönelik uluslararası müdahale çağrısında bulundu

"Pakistan'da Usame bin Ladin'i ortadan kaldıran Demokrat bir cumhurbaşkanının müdahaleleri oldu ve Kosova'da Başkan Clinton hava saldırılarıyla insani bir meseleye müdahale etti. Yani tarihte pek çok fırsat oldu" diyen Suarez'in sözü, gerçekten askeri müdahale olup olmadığını soran muhabir tarafından kesildi ve Suarez de soruyu onaylayarak askeri müdahalenin masada olması gerektiğini söyledi.

Küba'ya yönelik ambargonun kaldırılması talebine de karşı çıkan Suarez, "Başarısız hükümet sistemleri için ABD'yi suçlayabilmek istiyorlar" dedi.

TEPKİ GELDİ: BİR KEZ OLSUN BARIŞÇIL BİR İSTİLA YAPALIM

Belediye başkanının bombardıman çağrısı üzerine çok sayıda sosyal medya kullanıcısı bu fikre karşı çıkarken, Biden destekçilerinden biri ise "Gıda, ilaç, mühendis ve sosyal hizmet görevlileri gönderin, asker değil. Bir kez olsun barışçıl bir istila yapalım” paylaşımında bulundu.

'AFGANİSTAN BATAKLIĞINDAN YENİ ÇIKTIK'

Bazıları ise, ABD'nin Afganistan bataklığından zar zor çıkarken başka bir ülkeye müdahale etmekten kaçınması gerektiğini söyledi.

 

Kaynak: FOX News, Sputnik