Gündem |

MHP'den 'HDP kapatılsın' davası

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bir süre önce dile getirdiği ve sık sık tekrarladığı, ''Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması'' çağrısının ardından parti kurmayları harekete geçti. Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, MHP'nin başsavcılık kararını bekleyeceğini bu süre zarfında adım atılmaması durumunda HDP'nin kapatılması için dava açacağını kaleme aldı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, geçtiğimiz aylarda 'HDP'nin kapısına kilit vurulsun' açıklamasında bulundu. Bu açıklamayı o tarihten sonra açıklama yaptığı her ortamda sık sık tekrar eden Bahçeli'nin çağrısı üzerine partililer harekete geçti.

Bugünkü köşesinden söz konusu gelişmelere değinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, MHP'nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dava açmasını bekleyeceğini, eğer bir karar alınmazsa HDP'nin kapatılması adına bir ay sonra yargı yoluna başvuracaklarını açıkladı. 

Selvi konuya ilişkin, ''MHP'de bu konuda bir çalışma var. Feti Yıldız başkanlığında HDP ile ilgili bir dosya hazırlanıyor. Parti öncelikle 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili kabul edilen iddianame üzerine dava açacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'ye ilişkin herhangi bir adım atarsa MHP, ayrıca müraacat etmeyecek'' ifadelerini kullandı.

Hürriyet yazarı yazısının devamında şunları kaydetti:

''MHP, herhangi bir adım atılmaması durumunda yazılı başvuruda bulunacak. Akıllarında belirlenmiş bir tarih var. 1 ay sonra adım atılmazsa parti harekete geçecek. Hazırlanan dosyanın temasını 'HDP-PKK'nın siyasi uzantısıdır' tezi oluşturacak. PKK'nın kuruluşundan sonra meydana gelen terör eylemleri yer alacak. Ayrıca 6-8 Ekim olaylarında yaşananlar da mahkeme dosyasına girecek. HDP'nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere milletvekillerinin PKK ve Öcalan’la ilgili açıklamalarına yer verilecek.”

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

DEVLET BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yazılı bir açıklama yaparak, "HDP, 6-8 Ekim olaylarının, hendek terörünün ve bölücülüğe mihmandarlık yapmasının bedelini kanun, millet ve tarih önünde kesinlikle ödemelidir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bilhassa 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili hazırlanan ve hukuken açık ihbar niteliği taşıyan iddianameyi temel alarak HDP hakkında acil ihtiyaç olan kapatma davasını süratle açabilecektir" dedi.