Gündem

Metrodaki bıçaklı saldırganı mahkemeye sevk eden kadın savcıya Adalet Bakanı Gül'den kutlama

Kadıköy-Tavşantepe metrosunda kadınlara bıçakla tehditler savuran Emrah Yılmaz mahkemeye sevk yazısı yazan Cumhuriyet Başsavcısı Fatmagül Yörük, Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Savcı Yörük'ü Twitter'dan yayımladığı mesajla kutladı.

İstanbul'daki Kadıköy metrosunda bir kadını bıçakla tehdit eden ve çıkarıldığı mahkemede tutuklanan Emrah Yılmaz'ın ifadesini alan Cumhuriyet Savcısı Fatmagül Yörük, mahkemeye sevk yazısında çarpıcı ifadeler kullanmıştı.

"Sokaklar, metrolar, korku dolu değil; güven dolu olmalıdır. Şiddet ise önce dilde başlar sonrasında eyleme döner, olayda en çok dikkat çeken şeylerden biri de şüphelinin küfürleridir. Küfür, şiddettir. Şiddeti yasaları uygulayarak engelleyebiliriz." diyen Cumhuriyet Savcısı Fatmagül Yörük'e Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den tebrik geldi. Adalet Bakanı Gül, “Şiddete karşı duruşuyla, vicdanlara tercüman olan yargı mensuplarını tebrik ediyorum” dedi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaşımda bulunan Bakan Gül, şunları söyledi: "Bugün, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde yargıdan çok değerli ve anlamlı bir yaklaşıma tanık olduk. Şiddete karşı duruşuyla, kararıyla ve gerekçesiyle yüreklere su serpen, vicdanlara tercüman olan yargı mensuplarını tebrik ediyorum." 

 

NE OLMUŞTU?

Kadıköy-Tavşantepe metrosunda dün akşam saatlerinde kadınlara elinde bıçakla tehditler savuran saldırgan Emrah Yılmaz (32) savcılıkta ifade vermesinin ardından "Silahla tehdit", "Basit yaralamaya teşebbüs" ve "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından ayrı ayrı tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk edildi.

"SOKAKLAR, METROLAR KORKU DEĞİL, GÜVEN DOLU OLMALIDIR"

Şüphelinin ifadesini alan Cumhuriyet Savcısı Fatmagül Yörük'ün hakimliğe gönderdiği sevk yazısında "Sokaklar, metrolar, korku dolu değil; güven dolu olmalıdır. Şiddet ise önce dilde başlar sonrasında eyleme döner, olayda en çok dikkat çeken şeylerden biri de şüphelinin küfürleridir. Küfür, şiddettir. Şiddeti yasaları uygulayarak engelleyebiliriz. Kadınların yaşam hakkına sahip çıkmak ve kız çocuklarına güvenli bir gelecek bırakmak tüm toplumun asli görevidir" denildi.