Gündem

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy'dan suça davetiye çıkaran açıklama!

İstanbul metrosundaki bıçaklı saldırı girişiminin ardından Türkiye, metrolardaki güvenlik zafiyetini tartışmaya başladı. Gözlerin çevrildiği Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy'dan tepki çeken bir açıklama geldi. Bu tarz kesici ve delici aletlerin metroya rahatlıkla sokulabileceğini açıkça söyleyen Soy, "Bu kontrol özellikle bomba gibi, silah gibi şeylere duyarlı. Terör riskine karşı konmuş bir önlem bu, vandalizme karşı engelleyici bir unsur değil." dedi.

İstanbul metrosunda geçtiğimiz günlerde bir kadına bıçakla tehditler savuran zanlı büyük tepki çekmişti. Çirkin görüntülerin ardından zanlının metroya bıçakla nasıl girebildiği tartışma konusu oldu. 

"TERÖR RİSKİNE KARŞI KONMUŞ BİR ÖNLEM BU"

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy'dan konuya ilişkin tepki çeken bir açıklama geldi. Soy, yaptığı açıklama ile adeta kesici ve delici aletlerin rahatlıkla metroya sokulabileceğini, bu tarz olayların bundan sonra da yaşanabileceğini duyurdu. Soy'un, "Bu metal dedektörlerinin belli bir hassasiyet ayarı seviyesi var. Bu kontrol özellikle bomba gibi, silah gibi şeylere duyarlı. Terör riskine karşı konmuş bir önlem bu, vandalizme karşı engelleyici bir unsur değil." sözleri tepki çekti.

"BİR UÇAKTAN BEKLENECEK GÜVENLİĞİ BEKLEMEK DOĞRU DEĞİL"

Özgür Soy'un tepki çeken açıklamaları şöyle:

Çok üzücü bir olay. Buna benzer olaylar maalasef yaşanıyor. Kadına şiddet Türkiye'nin bir gerçeği ve çok üzücü. Bunu engellemek için her şeyin yapılması lazım. Metrolar toplu taşımanın bir parçasıdır. Metronun girişinde güvenlik kontrolü olduğu için insanlar uçaklarla karıştırıyorlar. Havacılığın güvenlik ve denetim standartları farklıdır, toplu taşımanın farklıdır. Bugün bakarsanız metrobüslerde, tramvaylarda bir girişte güvenlik kontrolü ve metal dedektörü yoktur. Mesela Marmaray yine bir metro sistemidir. Marmaray girişinde de güvenlik kontrolü yoktur ama bizim girişlerimizde metal dedektörlerimiz var. Bu dedektörler özellikle bomba gibi, silah gibi şeyleri belirlemek üzere konulmuştur. Havalimanında uçağa 100 cc üzeri bir sıvı ile binemezsiniz veya bir törpü bile sokamazsınız. Metrolarda biz bunları araştırmıyoruz. Dediğim gibi büyük güvenlik risklerini engellemek üzere bunu yapıyoruz. İnsanları durdurup çantalarını açtırıp dakikalarca bekletip X-raylerden geçirmiyoruz. Bir metal dedektörümüz var. Metal dedektörü ile risk oluşturacak şeyleri tespit ediyoruz. Bizim güvenliğimizle ilgili standartlarımız belli belirttiğim gibi toplu taşıma yöntemleri içerisinde en yüksek güvenlik standartlarına sahibiz. Ama bir uçaktan beklenecek güvenliği beklemek doğru değil"

"AVRUPA'NIN HİÇBİR ÜLKESİNDE HİÇBİR KENTİNDE GİRİŞTE GÜVENLİK KONTROLÜ YAPILMAZ"

Metal dedektörü kontrolü caydırıcı bir kontroldür. Bu metal dedektörlerinin belli bir hassasiyet ayarı seviyesi var. Bu kontrol özellikle bomba gibi, silah gibi şeylere duyarlı. Terör riskine karşı konmuş bir önlem bu, vandalizme karşı engelleyici bir unsur değil. Algıda bir karışıklıktan, insanlar orada metal dedektörlerini gördükleri için havaalanları ve uçak standartlarıyla karıştırıyorlar. Avrupa'nın hiçbir ülkesinde hiçbir kentinde girişte güvenlik kontrolü yapılmaz. Metal dedektörleri bir insanın üzerinde bomba varsa yüzde yüz tespit eder, silah varsa yüzde yüz tespit eder, insan üzerindeki küçük bir metal aleti bir kemerden ayıramayabilir. Avrupa ve Türkiye'deki toplu taşımalarda olmayan ekstra bir güvenlik var metrolarda. Bu ekstra güvenlik kontrolü havalimanı kontrolü gibi yüzde yüz sızdırmazlık sağlayan bir önlem gibi düşünülüyor.