Yaşam

Meteoroloji'den yurt geneli uyarılar peş peşe geldi: Devamı gelecek!

Son günlerde İstanbul dahil pek çok bölgede etkili olan sağanak yağış sel ve su baskınlarına neden olurken Meteoroli'den yeni uyarılar peş peşe geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yer alan 5 günlük hava raporu tahminine göre; yurtta kuvvetli yağışlar yer yer etkisini göstermeye devam ediyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından internet sitesinden açıklanan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Akdeniz’in Toroslar kesiminin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (MGM) alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde 2 ile 4 derece artacağı tahmin edilirken diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

BU BÖLGELER DİKKAT: YAĞIŞLAR KUVVETLİ OLACAK

Yağışların; Marmara Bölgesi (Edirne ve Çanakkale hariç), Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Eskişehir, Kütahya ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın kuzey ve batı kesimlerinde kuvvetli olması öngörülüyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzey ve kuzeybatı, zamanla güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

İŞTE İL İL HAVA DURUMU 

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 28 derece
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 23 derece
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 30 derece
Adana: Parçalı ve az bulutlu 31 derece
Antalya: Az bulutlu zamanla parçalı bulutlu öğle saatlerinden sonra iç kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 30
Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 26 derece
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu 25 derece
Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 33 derece
Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 40 derece

 

Günün Videosu
İstanbul Avcılar’da aralarında çocukların da bulunduğu 8 kişi metrobüs asansörünün bozulmasıyla kabinde mahsur kaldı. Sıcak havada mahsur kalan ve havasızlıktan fenalaşan 8 kişi itfaiye ekibi tarafından yaklaşık yarım saat sonra kurtarıldı.