Gündem |

Metehan Demir'den El Bab analizi / ÖZEL HABER

TSK'nın Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik devam eden Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında yürütülen operasyonlardan acı haberler gelmeye devam ediyor.

El-Bab'ın meskun mahallinin kontrol edilmesine yönelik harekat sürerken 3 ayrı bölgede Türk askerine bombalı araçlarla intihar saldırıları düzenlendi.

Terör saldırıları sonucu 10 asker şehit oldu, ilk tespitlere göre 6'sı ağır 18 asker yaralandı.

Sabah saatlerinde şehit olan 4 asker ile birlikte şehit sayısı 14'e yükseldi.

Bölgede yaşanan son gelişmeleri SuperHaber yazarı Metehan Demir sıcağı sıcağına yorumladı.

Suriye'de her şeyin yeni başladığını belirten Metehan Demir, El Bab'da sıradan terörle mücadele operasyonları yürütülmediğinin altını çizerek "Bu bir savaş!" dedi.

211220162304235151968_3.jpg

Demir, "Meskun mahallerde neredeyse göğüs göğüse çatışmaların olacağı, evlerde kurulmuş tuzaklarla mücadele edileceği bir gerçek." diyerek ilerleyen günlerde şehit sayısının artabileceği endişesini paylaştı.

SuperHaber yazarı Metehan Demir, bu çerçevede Hükümete büyük bir görev düştüğünü ifade ederek, "El Bab'da, Suriye'de Türk askerinin bulunmasıyla Türkiye'nin sağlayacağı kalıcı avantajların kamuoyuna çok iyi anlatması gerekiyor." dedi.

İşte Metehan Demir'in açıklamaları;

Uzun süreden beri DAEŞ'in belinin kırılmasında kritik yer olarak görülen, El Bab'da beklenen harekat için düğmeye basıldı.

TSK, zırhlı, topçu birliklerinin ve hava unsurlarının desteğinde, özel birliklerini El Bab'a soktu. Türkiye için çok zor bir süreç başlıyor.

BU BİR SAVAŞ

Bu harekat, Suriye'de bundan önce DAEŞ'le gerçekleşen diğer temaslar ve çatışmalar gibi değil. Bu bir savaş!

El Bab harekatının aktif birinci gününde maalesef karşılaşılan tablo pek iç açıcı değil.

211220162304465150995_3.jpg

Şu an itibarıyle 10'un üzerinden şehidimiz ve 40'a yakın yaralımız var. Operasyon sırasında 140'dan fazla DAEŞ teröristi de etkisiz hale getirildi. Ancak, şüphesiz ki, öldürülen terörist sayısı yüksek olsa da kamuoyunda en çok tartışılan konu şehitlerimiz olacaktır.

DAEŞ CANLI BOMBA SALDIRILARI DÜZENLİYOR

DAEŞ'in saldırılarında bugün canlı bomba taktiğini uyguladığını biliyoruz. Ancak El Bab artık bir savaş alanı. Meskun mahallerde neredeyse göğüs göğüse çatışmaların olacağı, evlerde kurulmuş tuzaklarla mücadele edileceği bir gerçek.

Bu açıdan tüm Türkiye nefesini tutup El Bab'dan daha acı haberlerle karşılaşmamak için dua edecek.

'SURİYE'DE NE İŞİMİZ VAR?' SORUSUNA YANIT

Ve tabii ki, "Bizim Suriye'de ne işimiz var? Zaten içeride yeteri kadar terör belasından şehitler veriyoruz, bu nereden çıktı!" diyenler de olacaktır. Şehit sayısı arttıkça, hükümetin mutlaka, bu işi kavgaya çevirmeden daha tatmin edici, doğru bilgiler vermesi gerekiyor. Çünkü şurası bir gerçek ki; bizim bir askerimizin, polisimizin canı dünyanın tüm ülkelerinden daha değerlidir, en azından öyle olması gerekir.

EL BAB HAREKATININ KALICI FAYDALARI TOPLUMA İYİ ANLATILMALI

Hiç şüphesiz ki önümüzdeki saatler ve günler çok daha kritik hale gelecek. Dua edelim askerlerimiz başarıyla bu işin içinden çıksın ve tablo daha da dramatik bir hale gelmesin. Ancak şüphesiz ki Hükümetin de El Bab'da, Suriye'de Türk askerinin bulunmasıyla Türkiye'nin sağlayacağı kalıcı avantajları da kamuoyuna çok iyi anlatması gerekiyor.

Şüphesiz ki El Bab DAEŞ'in elinde kalır ya da başkasına kaptırılırsa bu kapıdan Türkiye'ye tırmanışlar olacaktır. Bu nedenle Türkiye bu kapıyı tutmaya çalışıyor. Kısa ve orta vadede burayı tutmak için ne kadar kalıcı olmak lazım, bu süreçte nasıl bir fedakarlığa katlanmak gerekiyor bunları da teker teker düşünmek gerekiyor.

SURİYE'DE HER ŞEY ŞİMDİ BAŞLIYOR

Kısacası oradaki kahraman vatan evlatları için dua edelim. Bu fedakarlığın ölçülebileceği hiçbir parametresi yok.

Türkiye'nin, çocuklarınımızı göreve gönderirken, bunun siyasi anlamda da getirilerini değerlendirip bu fedakarlığa değecek kalıcı adımları atması çok önemli. Karşımızda dünyanın en tehlikeli, askeri terör taktiklerini en iyi bilen terör örgütü var.

Zor günler kapıda. Bu tabii ki beraberinde kamuoyunda da sert tartışmaları getirecektir. Suriye'de asıl her şey şimdi başlıyor. / SuperHaber