Teknoloji |

Metaverse evreni düğünlere de ev sahipliği yapıyor: İlk kez olacak

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle düğün organizasyonlarının yapılamadığı Hindistan’da bir çift çareyi metaverse evreninde buldu. Kalabalık bir düğünle evlenmek isteyen çift, binlerce katılımcıyı davet ederek düğünlerini sanal ortamda yapacak. Söz konusu organizasyon Hindistan’da bir ilk olacak.

Teknoloji dünyasının yeni trendi metaverse artık evliliklere de sahne olacak. Hindistan’da koronavirüs salgını nedeniyle düğünlerin iptal edilmesi nedeniyle bir çift çareyi metaversete buldu. Ülkede ilk kez metaverse evreninde yapılacak düğün törenine 100 bin kişi katılabilecek. Çift, törene 2 bin kişiyi davet etti.

Dinesh Sivakumar Padmavathi ve Janaganandhini Ramaswamy çifti  fiziksel ortamda arkadaşları ve yakın akrabalarının katıldığı bir tören de gerçekleştirecek. Kendilerini "Potterhead'ler" (Harry Potter hayranları) olarak tanımlayan ikili, konukların telefonları, tabletleri veya dizüstü bilgisayarları aracılığıyla katılabilecekleri Hogwarts temalı bir parti düzenleyecek.

Padmavathi, "Pandemi nedeniyle, çok sayıda insanın katıldığı fiziksel bir tören mümkün değil. Biz de tüm sevdiklerimizin bir arada olabileceği sanal bir düğün yapmaya karar verdik” dedi. 24 yaşındaki blok zinciri ve kripto para meraklısı olan damat Padmavathi, Hogwarts'tan ilham alan şato benzeri bir dijital alan yaratmak için başlangıç ​​platformu TardiVerse ile çalıştı.

Tasarım ve geliştirmenin 150 bin Hint rupisine (yaklaşık 27 bin liraya) mal olan düğüne katılmak için oturum açacaklar. Bir saatlik etkinlikte yeni evliler, kaleyi keşfedebilecek ve avatarlarının görünüşünü ve kıyafetlerini özelleştirebilecek olan misafirlerine sanal olarak hitap edecek.

VEFAT EDEN KAYINPEDER DE DÜĞÜNE KATILACAK

Diğer yandan çift, dijital düğünün benzersiz bir işlevi daha olduğunu söyledi. Törene Ramaswamy'nin rahmetli babasını da dahil edebilecekler.

Padmavathi, "Kayınpederim geçen Nisan ayında vefat etti. Ona tıpatıp,  benzeyen 3 boyutlu bir avatar oluşturuyorum. Beni ve nişanlımı kutsayacak. Bu sadece metaverse'te yapabileceğimiz bir şey” diye konuştu.

Metaverse terimi, kullanıcıların bir araya gelip etkileşimde bulunabileceği sanal 3 boyutlu ortamları tanımlamak için kullanılıyor.