Popüler Haberler

Mersin Bayram Namazı Saati 2020! Mersin'de bayram namazı saat kaçta?

Mersin Bayram Namazı Saati 2020! Mersin'de yaşayan vatandaşlar bu yıl Ramazan Bayramı bayram namazını evlerinde kılacak. Diyanet'ten gelen tavsiye ile bayram namazı yerine duha namazı kılınacak. Peki Mersin bayram namazı saati 2020, Mersin'de bayram namazı saat kaçta? Detaylar haberimizde...

Mersin bayram namazı saati 2020! Mersinliler yaklaşan bayram namazı öncesi bayram namazı vaktini merak ediyor. Bu yıl camilerde bayram namazı kılınmayacak.Peki Mersin bayram namazı saati 2020, Mersin'de bayram namazı saat kaçta? Detaylar haberimizde...

MERSİN BAYRAM NAMAZI 2020 SAAT KAÇTA?

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl Mersin'de bayram namazı saatini 06.00 olarak belirledi.


BAYRAM NAMAZI NE ZAMAN KILINACAK?

Ramazan Bayramı’nın birinci günü bu yıl 24 Mayıs'a denk geliyor. Bayram namazı bayramın birinci günü kılınıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, bayram namazının cuma namazı gibi camide cemaatle kılınan bir namaz olduğunu ve evde kılınamayacağını açıkladı. Sayar, "Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz; bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılarlar. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar" dedi.

DUHA NAMAZI NASIL KILINIR?

İşrak veya duhâ namazı; güneşin doğup ufukta beş derece (bir mızrak boyu) yükselmesi ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır. Bir hadis-i kutsîde bu namazın faziletine işaretle şöyle buyurulur: “Ey Âdemoğlu, gününün ilk vakitlerinde benim için dört rekât nafile kılmaktan acizlik gösterme ki, günün sonunda seni korumayı tekeffül edeyim.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 12)

Hadis kaynaklarında çokça teşvik edilen duhâ (kuşluk) namazı; dört, sekiz ve on iki rekât olarak kılınabilir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 78-83). En az iki rekât olarak kılınabileceği de söylenmiştir. Bu namazda iki rekâtta bir selam vermek daha sevaptır. Ancak dört rekâtta bir de selam verilebilir (Tahtâvî, Hâşiye, s. 395).

Yorumlar