Gündem

Merkez Başkanı Kavcıoğlu bayrak değişimleri sonrası ilk kez açıkladı: Bir kısmi bizim, bir kısmı arkadaşlarımızın tercihi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ile görüştü. Görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu, "Siyasi müdahalenin doğru olmadığını ilettik." dedi. Merkez Başkanı Kavcıoğlu ise, "Merkez bankasını yanlış ve haksız bir şekilde eleştirmek doğru değil. Spekülasyonlar hem ülkemize hem de merkez bankasına zarar verir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştü.

KILIÇDAROĞLU'NA EŞLİK EDEN İSİMLER

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu eşlik etti.

"SİYASİ MÜDAHALENİN DOĞRU OLMADIĞINI İLETTİK"

Merkez Bankası ziyareti sonrası Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama geldi. Kılıçdaroğlu,  "Siyasi müdahalenin doğru olmadığını ilettik." dedi. 

KAVCIOĞLU: REZERVLERİMİZ 125 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI

Merkez Bankası Kavcıoğlu ise "Rezervlerimiz 125 milyar dolara yaklaşmıştır. (Görevden alınma) Bir sıkıntı yok. Sıkıntı varmış gibi algı yapılıyor. Son 45 günde TL dolara karşı yüzde 10 değer kaybetti." açıklamasını yaptı. 

GÖREVDEN ALMALARLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ayrıca görevden almalarla ilgili ilk kez konuştu. Kavcıoğlu "Bir kısmi bizim, bir kısmı arkadaşlarımızın tercihi." dedi. 

Kavcıoğlu'nun açıklamalarının satır başları şöyle

Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Daha önceki eleştirilerine yönelik açıklamalar yaptık. Merkez Bankası ülkemizin en güzide kurumlarından birisidir. Merkez Bankası’nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü ifade etmek isterim. Merkez Bankası güçlüdür. Kendi para politikası kurulu ile almaktadır. Rezervlerimiz 125 milyar dolara yaklaşmıştır. Rakamlarımız çok güzel bir şekilde gelişmektedir. Bunları anlattık kendilerine. Onlar da sağ olsun dinlediler. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Ben tekrar kendilerine teşekkür ediyorum.

Döviz kuru dünyada da şu anda gelişmelerle hepsi etkiliyor. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Arkadaşların da bizim de bir kısmı kendi tercihi, bir kısmı bizim tercihimiz. Bir sıkıntı varmış gibi anlatılması MB’yi yıpratıyor. Bu tür spekülasyonlara gerek yok.
Merkez Bankasının bütün rakamları açıktır. Bunlar üzerinden spekülasyon yapmak bu ülkeye zarar verecektir.

Bütün gelişmeleri takip ederek para politikası kurulu olarak 21’inde karar vereceğiz.