Ekonomi |

Merkez Bankası'ndan 'YUVAM' hesabı açıklaması: 3, 6, 12 ve 24 ay vadeyle açılabilecek!

Merkez Bankası “Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM)” hesaplarının açılması kararı ile ilgili açıklama yaptı. TCMB'den yapılan açıklamada söz konusu mevduatların 3, 6,12 ve 24 ay vade ile açılabileceği aktarıldı.

Yurt dışı yerleşiklerin kur korumalı mevduattan yararlanabileceğine dair tebliğ bugün Resmi Gazete'de yayımlanmıştı

3, 6 ,12 ve 24 AY VADE İLE AÇILABİLECEK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın tasarruflarının ülkemizde değerlendirmesinin teşvik edilmesi için yurt içi bankalar nezdinde “Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM)” hesaplarının açılması kararı ile ilgili açıklama yaptı. TCMB'den yapılan açıklamada söz konusu mevduatların 3, 6,12 ve 24 ay vade ile açılabileceği aktarıldı.

TCMB tarafından bugün Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre kur korumalı mevduattan yurt dışında yaşayan vatandaşların da yararlanabileceği duyurulmuştu.

TCMB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın tasarruflarının ülkemizde değerlendirmesinin teşvik edilmesi için yurt içi bankalar nezdinde “Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM)” hesaplarının açılmasına karar vermiştir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın tasarruflarının ülkemizde değerlendirmesinin teşvik edilmesi, bu tasarruflarını ülkemizde değerlendirmek isteyen vatandaşlarımıza her koşulda kazanımlarını koruyacağı bir tasarruf yapısı oluşturulması ve söz konusu tasarrufların ülkemiz ekonomisine kazandırılarak ekonomik büyüme ve ödemeler dengesine katkı sağlanması amacıyla;

- Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, yurt dışı bankalardan transfer edecekleri döviz tutarları karşılığında yurt içi bankalarda açtıracakları ABD Doları, Euro ve İngiliz Sterlini döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonlarını, Türk lirası cinsinden YUVAM hesaplarına dönüştürmeleri halinde teşvikten yararlanabileceklerdir.

- YUVAM hesapları 3, 6, 12 ve 24 ay vadeli olarak açılabilecektir.

- Bankamızca YUVAM hesap sahiplerine kur koruması sağlanırken hesapların vadelerine göre değişen oranlarda ilave getiri de sağlanabilecektir.

- YUVAM hesaplarına işleyecek faiz/kâr payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı ve Bankamızca verilecek ilave getiri toplamı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacaktır.

- Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda teşvikten faydalanılamayacaktır.

-YUVAM hesaplarına ilişkin Tebliğ ve Uygulama Talimatı Bankamız internet sitesinde yayınlanmıştır. "