Merkez Bankası'ndan Haziran ayı PPK toplantı özeti: Liralaşma devam edecek!

Merkez Bankası haziran ayı PPK toplantı özetini yayımladı. Özette liralaşma stratejisinin devam edileceği vurgusuna yer verildi. "Uzun vadeli sabit getirili ve Türk lirası cinsi menkul kıymet faizlerinin politika faizine yakınsadığı" belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 23 Haziran'daki PPK toplantısının özetini yayımladı.

Özette, "Para politikasında sürdürülebilir fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda finansal istikrara yönelik riskleri de gözeten liralaşma odaklı bir yaklaşım sergilenmeye devam edilecektir." ifadeleri dikkat çekti.

PPK özetinde kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edildiği belirtilirken "Kurul, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacaktır. " ifadelerine yer verildi.

Uzun vadeli sabit getirili ve Türk lirası cinsi menkul kıymet faizlerinin politika faizine yakınsadığı belirtilen özet metinde "Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir. Getiri eğrisinin para politikasının etkinliğini artıracak şekilde bütün vadelerde aşağı kaydığı izlenmektedir. " denildi.

Merkez Bankası'ndan Haziran ayı PPK toplantı özeti: Liralaşma devam edecek! ile ilgili etiketler Merkez Bankası liralaşma toplantı ppk