Ekonomi

Merkez Bankası'ndan döviz kuruna peş peşe müdahale! Bir hamle daha geldi...

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası(TCMB) , Doğrudan Döviz Müdahalesine İlişkin Basın Duyurusu paylaştı.Merkez Bankası, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" açıklamasını yaptı. Merkez'in açıklaması sonrası dolar, anında tepki verdi ve düşüşe geçti. Ayrıca Merkez'den bir hamle daha geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yaptığı açıklamayla döviz piyasalarında oluşan sağlıksız fiyatlamalar nedeniyle döviz satım yoluyla müdahale edildiğini duyurdu.

"SATIM YÖNÜNDE DOĞRUDAN MÜDAHALE"

TCMB'den yapılan açıklaada şöyle denildi:

"Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur"

 

DOLAR ANINDA TEPKİ VERDİ

TCMB, piyasaya sattığı dövizin miktarıyla ilgili bilgi vermedi. Dolar/TL dün itibarıyla 14 seviyesini test etmiş, gün içerisinde de 13.80 seviyesinden işlem görüyordu. TCMB'nin müdahalesinin ardından kur 13 TL'nin altına geriledi.

 

DÖVİZ KURLARI İÇİN BİR HAMLE DAHA GELDİ

Merkez Bankası'ndan bir hamle daha geldi. Merkez'den yapılan açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası nezdinde işlem yapılmaya başlanmıştır" denildi.