Ekonomi |

Merkez Bankası enflasyon raporu sonrası dolar geriledi! İşte son durum...

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun sıkı para politikası ve enflasyon açıklamalarının ardından dolar yeni güne düşüş göstererek 8.47 liradan başladı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun enflasyon raporu sunumu esnasında 8.56 olan dolar, 8.50'ye geriledi. Öğleden sonra da 8.48'e kadar düştü. Dolar yeni güne ise 8.47 liradan başladı.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ GÜNCELLENDİ

Kavcıoğlu sıkı para politikasına devam edileceğini ve faizin enflasyonun üzerinde kalmaya devam edeceğini vurguladı. Bunun yanında yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 12.2'den yüzde 14.1'e güncellediklerini duyurdu.

YAKIN ZAMANDA FAİZ İNDİRİMİ OLMAYACAK

Bu açıklamalar yakın zamanda bir faiz indirimi olmayacağı şeklinde değerlendirildiği için kurdaki düşüşe katkıda bulundu.

DOLAR ENDEKSİNDE GERİLEME

Dolar ise Fed'in varlık alım programında değişikliğe gitmemesi sebebiyle genel olarak zayıfladı. Dolar endeksi 1 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bunların yanında Avrupa'nın ardından Asya'da da koronavirüs vakalarındaki artış piyasalarda endişeyle takip edilmeye başlandı. Japonya'da salgınla mücadele için 4 bölgede olağanüstü hal ilan edildi.