Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: İstihdam piyasası salgın dönemi etkilerini büyük ölçüde atlattı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu fiyat artışşları ve istihdamla ilgili açıklamalar yaptı. Ağustos ayında fiyat artışlarının son 10 yılın çok üstüne çıktığını belirten Kavcıoğlu, "Hizmet sektöründeki açılma ve turizmin katkısı ile beraber istihdam piyasası salgın dönemi etkilerini büyük ölçüde atlattı" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ekonomi ve piyasalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Finansın Geleceği Zirvesi’nde konuşan Kavcıoğlu, fiyat artışlarının ağustos ayında son 10 yılın 3-4 katı üstüne çıktığını belirterek, rezervlerin 30 milyar dolar arttığını söyledi.

Başkan Kavcoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"Yüksek frekanslı veriler, açılmanın etkisiyle işgücü piyasasında da toparlanmaya işaret ediyor.

Son dönemde ürünlerde fiyat artışları tarihsel oranların üzerinde çıkmıştır. Ağustos ayı fiyat artışlarının son 10 yılın 3-4 katı üstüne çıkmıştır.

Talebin canlı olduğu sektörlerde fiyatlarda daha yüksek artışlar görüyoruz. (Fiyatların) Yeniden salgın öncesine haline geleceğini değerlendiriyoruz.

Rezervlerdeki iyileşme öngörülerimizle uyumlu seyrediyor. Rezervlerimiz, yaklaşık 30 milyar dolar artarak 120 milyar doların üzerine çıkmıştır.

Hizmet sektöründeki açılma ve turizmin katkısı ile beraber istihdam piyasası salgın dönemi etkilerini büyük ölçüde atlattı"

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.