Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu faiz indirimleri konusundaki soruları yanıtladı

2021 yılı için son enflasyon raporu sunumunun ardından basın mensuplarından soru alan Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu, faiz indirimi ve “sınırlı alan” söylemi konularına yorum getirdi.

Yılın dördüncü ve son enflasyon raporu sunumunda MB’nin kısa ve uzun vadedeki makroekonomik görünümü hakkında revizyonlarını aktaran başkan Kavcıoğlu, 2 puan faiz indiriminin bildirildiği para politikaları kurulu metninde yer alan sınırlı alan ifadesini detaylandırdı.

Kavcıoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Son faiz indiriminde daha önce de belirttiğimiz üzere arz koşulları çekirdek enflasyon ve talepteki gelişmeleri işaret ederek buralardaki gelişmelere göre hareket edeceğimizi söylemiştik.

Pandemi sonrası açılmanın arkasından başlayan talebin daha sonra enerji ve emtia fiyatları, gıda fiyatlarında yukarı yönlü hareketler, tedarik zincirindeki sıkıntılar Türkiye’de enflasyonda yukarı yönlü gidişi tetikledi.

Biz de diğer gelişmiş merkez bankaları gibi bu şokların geçici olduğunu düşünüyoruz.

Uzun süredir sıkı para politikası uyguladık son 1 yılda 11 puan faiz yükseltmiştik. Enflasyondaki gidişatı etkileyen bu arz şoklarının geçici olduğunu düşünüyoruz. Gelinen noktada indirime gitme nedenimiz geçici sıkıntıları dışarıda tutarak kendimize bir alan gördük.

Dolayısıyla gelişmelere göre yıl sonuna kadar buralardaki değişimleri arkadaşlarımız çalışıyor. Çalışmalar sonucunda geçici olarak ifade ettiğimiz durumun ne kadar imkan sağlayacağını, ne yönde gelişme göstereceğini göreceğiz. Arkadaşlarımızın çalışmaları ışığında kararlarımızı vereceğiz.

Ekip çalışması ile veri odaklı analize dayalı karar veriyoruz. Merkez bankalarının geçici düşündüğü arz sıkıntılarını aynı şekilde değerlendiriyoruz, gelişmeleri takip edip kararları vereceğiz.

FAİZLERİN İNMESİ CARİ FAZLA VERİP FİYAT İSTİKRARINI SAĞLAMAK İÇİN

MB’nin fiyat istikrarını sağlamak üzere politikalarını şekillendirdiğini vurgulayan Kavcıoğlu faiz indirimi kararlarını şu şekilde gerekçelendirdi:

"Türkiye'nin konumu çok farklı ve iyi durumda. Faizlerin inmesi üretimin yatırımların artması noktasında üzerimize düşeni yapıyoruz yapacağız da.

Cari fazla verdiğimizde çok daha sağlıklı bir fiyat istikrarına kvauşmuş olacağız. Yüksek cari açıkla dezenflasyonist ortamın fiyat istikrarını sağlamadığını gördük. Bence, cari fazlayı nasıl vereceğimizi ve bunun için merkez bankasının üzerine düşeni ne kadar ve nasıl yaptığını. tartışmamız lazım. Biz bunu hakkıyla yaptığımızı düşünüyoruz. Faizlerin indirilmesi, reeskont kredilerinde faizlerin indirilmesi, vadelerin artırılması... Gerçek fiyat istikrarını enflasyonu düşürme ve fiyat istikrarını sağlama konusunda Merkez Bankası, önemli bir misyon üstlenmiş ve hakim bir şekilde yapıyor, yapmaya devam edecek.