Gündem

"Meral Akşener Cumhurbaşkanı adayı olabilir"

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in geçtiğimiz günlerde yaptığı "Ben Başbakan olacağım" açıklaması, 2023 yılında Cumhurbaşkanlığına aday olmayacağı şeklinde yorumlandı. Ancak bu konuda partiden tüm denklemleri değiştirecek yeni bir mesaj geldi. İYİ Parti, Millet İttifakı'nda "çatı adayı" konusunda uzlaşma sağlanamaması halinde Meral Akşener'in aday gösterilebileceğini duyurdu!

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

Muhalefet cephesinde, 2023 yılında Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunda tartışmalar her geçen gün artarak devam ediyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in kendi adaylığına kapıyı kapatan açıklamaları sonrasında, bu konuda öne çıkan isim CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmuştu.

Ancak, 2023'te aday olmak istediğini ilan eden Kılıçdaroğlu'na, İYİ Parti'den destek gelmedi.

AKŞENER ADAY OLMAZ AMA "ADAY GÖSTERİLEBİLİR"!

İYİ Parti bu konudaki son mesajlarını ise kamuoyuna Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya aracılığıyla duyurdu.

Sarıkaya bugün kaleme aldığı "İYİ Parti’nin adayı..." başlıklı yazısında partinin yeni stratejisini açıkladı.

"Partinin önde gelen bir ismiyle" dün bu konu hakkında görüştüğünü belirten Sarıkaya şu bilgileri aktardı;

"Adının son dönem çok fazla gündemde olması dolayısıyla yanıtının yazılmasını istemedi, talebimi yineleyip, “o zaman isminizi vermeden yazabilir miyim?” dediğimde, “Tamam adım olmadan olabilir” iznini verdi…

Cümlesini aynen aktarıyorum:

“Sayın Genel Başkanımın aday olmayacağını açıklaması kişisel bir tercihidir. Zaten bunun kişisel tercihi olduğunu beyan etti. Kendisinin kişisel kararına saygı gösteririz. Ama parti yönetimi olarak bir aday göstermeyeceğimiz anlamına da gelmez.”

Akşener’in geçen hafta grup toplantısında “Millet İttifakı olarak bir Cumhurbaşkanı adayı göstereceğiz ve bu aday da Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak” dediğini anımsattı…

İttifak olarak bir isim üzerinde uzlaşmak için çaba göstereceklerini belirtti.

Ancak uzlaşamadıkları takdirde İYİ Parti Genel İdare Kurulu olarak bir ismi aday göstermekten de geri durmayacaklarını belirtti.

Bu aşamada şu önemli cümleyi de kayda geçirdi:

“Sayın Genel Başkan, ‘ben olmak istemiyorum’ dedi. Parti yönetimi olarak ona bu görevi verme hakkımızın da olduğu unutulmamalı…”"