Gündem

Memur ve emekli zammı ne kadar olacak?

Abdulkadir Selvi: Yüzde 5 artış artı enflasyon farkı artı refah payı ödenecek. Bir oran konuşulmuyor ama asgari ücretteki seviyenin yakalanması bekleniyor.

Milyonlarca emekli ve memurun gözü bugün açıklanacak enflasyon oranında. Açıklanacak aralık ayı ve 2021 yılı enflasyon rakamları ile birlikte memurların alacağı fark da netleşmiş olacak.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugün memur ve emekli zammı konusunda bazı tüyolar verdi.

2 bin liranın altında maaş alan emekliler için 500 lira seyyanen zam yapılmasının düşünüldüğünü belirten Selvi, "Bir oran konuşulmuyor ama asgari ücretteki seviyenin yakalanması bekleniyor. " dedi.

Selvi, "Memur ve emekli zammı ne kadar olacak?" başlıklı yazısında şunları kaydetti;

"Bugün enflasyon oranının açıklanmasından sonra hükümet ile memur sendikaları tekrar masaya oturacaklar, yeni yılın maaş zammını belirleyecekler. Yüzde 5 artış artı enflasyon farkı artı refah payı ödenecek. Bir oran konuşulmuyor ama asgari ücretteki seviyenin yakalanması bekleniyor. Ayrıca 2 bin liranın altında maaş alan emekliler için 500 lira seyyanen zam yapılması düşünülüyor.

Memurlar ve emekliler her şeyin fazlasını hak ediyor. Onlar o maaşlarla hem çocuk okutup hem ev geçindirecekler."

MEB'E KİLİT VURMAK KİMİN FİKRİ?

Abdulkadir Selvi yazısının devamında ise farklı bir konuya değindi. Selvi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Milli Eğitim Bakanlığının kapısına kilit vurduğu basın açıklaması hakkında ilginç detaylar paylaştı.

Kilit vurma fikrinin kimden çıktığını açıklayan Selvi yazısına şöyle devam etti;

"Ankara’da herkes bilir. Hele hele Kılıçdaroğlu daha iyi bilir. Yıllarca bürokratlık yaptı. Milli Eğitim Bakanı ile görüşmek isteyenler, bakanlıktaki bölümden giriş yapar. Kılıçdaroğlu ise Atatürk Bulvarı’ndaki memur girişine geliyor. Tabii onlarca kamera ile. Son olarak o kapıda marjinal sol gruplar eylem yaptığı için o kapılar kapatılmış.

Şimdi gelelim kapıya kilit vurulmasına. Zaten maksat, o kapının kilitlenip üzerine zincir vurulmasında. Kılıçdaroğlu zincirleri kıra kıra geliyor algısı oluşturulacak ya. Kılıçdaroğlu’nun önünde kameralara açıklama yaptığı kapının kilitlenmesini Kılıçdaroğlu’nun koruması talep ediyor. Belgesiz konuşmam."