Sağlık |

Meme kanserinde akraba faktörü riski 3 kat artırıyor

Birinci derece akrabasından iki kişide meme kanseri görülen kadınların rahatsızlığa yakalanma riski üç kat artıyor.

Prof. Dr. Ayhan Koyuncu, yaptığı yazılı açıklamada, meme kanserinin kadınlarla en çok görülen kanser türü olduğunu bildirdi.

Meme kanserinin tarama programlarıyla erken teşhis konulduğunda tamamen kurtulunabilecek bir kanser türü olduğuna işaret eden Koyuncu, Türkiye’de 9 kadından biri meme kanseri riski taşıyor. Meme kanserlerinin yüzde 10-15'i ailesel geçiş göstermekte.

HER DOKUZ KADINDAN BİRİ MEME KANSERİ RİSKİ TAŞIYOR

Birinci derece akrabalarında meme kanseri olanlarda mamografi çekilme yaşı 35'e inmektedir. Birinci derece akrabasından iki kişide meme kanseri görülen kadınların meme kanseri riski 3 kat artıyor. ifadelerine yer verdi.

Koyuncu, meme kanserinin daha çok ellili yaşlardan sonra görüldüğüne dikkati çekerek, erken adet görmeye başlayan, geç adetten kesilen, hiç çocuk doğurmayan ya da 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapan, kilolu, ışın tedavisi alan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin diğer kadınlara oranla fazla olduğunu belirtii.

20 YAŞINDAN SONRA 3 YILDA BİR MAMOGRAFİ ÇEKTİRİLMELİ

Uzun süre doğum kontrol hapı ve menopoz ilaçları kullananların da meme kanserine yakalanma olasılığının fazla olduğunu ifade eden Koyuncu, spor yapanlarda, organik ürünlerle beslenenlerde ve 16 aydan fazla emzirenlerde ise meme kanserinin daha az görüldüğüne dikkati çekti.

Koyuncu, meme kanserinin taranabilir bir kanser türü olduğunun altını çizerek, Hiçbir belirtisi yokken tespit edilip çok basit cerrahi girişimlerle tedavi edilebilir. Düzenli doktor muayenesi, 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi dediğimiz meme filminin çekilmesi önemlidir. Ayrıca her kadın 20 yaşından sonra 3 yılda bir mamografi çekilmesi meme kanserlerinden ölümleri azaltmakta. açıklamasında bulundu.