Gündem |

Melih Gökçek'in yerine gelecek başkan için seçim tarihi belli oldu!

Ankara Valiliği'nden, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yeni Belediye Başkanını seçmek üzere 6 Kasım Pazartesi günü toplanacağı bildirildi...

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, yeni Büyükşehir Belediye Başkanını seçmek üzere 6 Kasım'da toplanacak.

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, "İlimiz Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih GÖKÇEK Valilik Makamına sunmuş olduğu 28.10.2017 tarihli dilekçesi ile Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmiştir. 5393 sayılı Belediye Kanununun 45. Maddesi hükümleri doğrultusunda Büyükşehir Belediye Meclisinin, yeni Belediye Başkanını seçmek üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda 06.11.2017 Pazartesi günü saat 14.00’te toplanması Valilik Makamınca uygun görülmüştür." denildi.

İLK İKİ TUR 3'TE 2 ÇOĞUNLUK ŞARTI VAR

Yeni başkan 6 Kasım'da Belediye Meclisi'nde üyeler arasından ve gizli oyla seçilecek. Yeni başkanın belirlenmesinde İlk 2 oylamada üye tam sayısının üçte 2 çoğunluğu, üçüncü oylamada da üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı seçilecek. Oyların eşitliği durumunda kura çekilecek.

Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresiyle sınırlı olacak. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 140 üye bulunuyor.

Bu üyelerin partilere göre dağılımı şöyle:

AK Parti 100 (Melih Gökçek ile birlikte), CHP 21, MHP 15, Bağımsız 3, BBP 1