Gündem |

Medyada İbrahim Babat heyecanı

PKK/KCK'nın Suriye kolu PYD/YPG'nin sözde tugay komutanı "Şeh Guyi" kod adlı terörist İbrahim Babat, MİT'in nokta operasyonuyla yakalandı. Suriye'de yakalanan Babat, Türkiye'ye getirildi. Öte yandan yakalanan teröristin JİTEM'ci itirafçı İbrahim Babat ile aynı ismi taşıması dikkat çekti. O isim benzerliğinin perde arkasına ise SuperHaber ulaştı...

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

MİT, Suriye'deki nokta operasyonuyla terörist İbrahim Babat'ı aracıyla seyir halindeyken yakaladı.

Sınır hattından Türkiye'ye getirilen terörist Babat'ın ifadeleriyle MİT, Suriye Milli Ordusu unsurlarıyla beraber Barış Pınarı Harekatı bölgesinde, eylemlerde kullanılmak üzere hazırlanan örgüte ait çok sayıda el yapımı patlayıcı, mayın ve elektrikli fünyeyi ele geçirdi.

EYLEM PLANLARI DEŞİFRE EDİLDİ

Ayrıca Babat'ın sorgusuyla, örgütün, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait Suriye-Türkiye sınır hattındaki karakol ve üslere yönelik eylem planları da deşifre edildi.

ÖRGÜTÜN SÖZDE TUGAY KOMUTANI

Terör örgütüne 2011'de Cizre'de katılan terörist Babat'ın, Irak'ın kuzeyindeki Haftanin'de örgütün kırsal kadrosunda faaliyetlerine başladığı, bir süre Zap'ta kaldıktan sonra 2017'de Suriye'ye geçtiği ve örgütün sözde tugay komutanı olarak görevlendirildiği belirtildi.

JİTEM İTİRAFÇISIYLA AYNI ADI TAŞIYOR

 Öte yandan yakalanan teröristin, öldürülen JİTEM'ci Binbaşı Cem Ersever´in ekibinden itirafçı İbrahim Babat ile aynı ismi taşıması dikkat çekti.

(Babat´ın, JİTEM tetikçiliğini anlattığı ve ´devlet sırrı´ diye sansürlenen 12 sayfalık mektubundaki şok itiraflar 2009 yılında Diyarbakır´da görülen JİTEM davasında delil olmuştu.)

MEDYADA HEYECANA NEDEN OLDU

Babat'ın yakalandığı haberi medyada heyecana neden oldu. Ancak Anadolu Ajansı'nın, yakalanan teröristin fotoğrafını yayınlamasıyla durumun sadece isim benzerliğinden ibaret olduğu ortaya çıktı. 

SUPERHABER YENİ DETAYLARA ULAŞTI

SuperHaber MİT tarafından yakalanan  "Şeh Guyi" kod adlı Babat ile ilgili yeni detaylara da ulaştı.

Şırnak'ın Uludere ilçesinde yaşayan ve devlete bağlı olan 'Babat' aşiretine mensup olduğu öğrenilen teröristin, abisinin de kırsalda öldürüldüğü belirtildi. 

JİTEM itirafçısı Babat'ın da aynı aşirete mensup olduğu ifade edildi.