Gündem |

Meclis'te "Vişneli Tayfır" tartışması! Neden mönüden çıkarıldı?

Meclis restoranlarında özel olarak yapılan 'Vişneli Tayfır' tatlısı TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın eleştirisi üzerine menüden çıkartıldı.

Sputnik'in haberine göre, Kahraman, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden protokolle devralınan TBMM'ye ait Ala Restaurant'ta geçtiğimiz haftalarda yemeğe gitti. Menünün tatlı bölümünde ‘Vişneli Tayfır' yazdığını gören Kahraman, "Bu nasıl tatlı ismi… Bizim baklavamız, aşuremiz, sütlacımız var" dedi.

​Başkanın eleştirisi üzerine TBMM'de ve Meclis'e ait sosyal tesislerde, menüden 'Vişneli Tayfır' çıkartıldı.

2014'TE VİŞNELİ TAYFIR SORUŞTURMASI AÇILMIŞTI

Bu tatlı nedeniyle 2014 yılında tartışma da yaşanmıştı. Meclis lokantasında çalışan bir personel, eşine açtığı işyerinde 'Vişneli Tayfır' yaptırdı. Bu bilgi soru önergesine konu olunca TBMM Başkanlığı 'Meclis'e özel' bu tatlı için soruşturma açtı.

MELDA ONUR'UN İSYANI

CHP eski milletvekili Melda Onur, "Vişneli Tayfır"ın mönüden çıkartılmasına "Ya siz hasta mısınız? Başka işiniz yok mu? TBMM'ye gittiğimde yediğim tek tatlıydı." sözleri ile isyan etti.

VİŞNELİ TAYFIR NASIL YAPILIR?

Uzun yıllardır Meclis menüsünde bulunan 'Vişneli Tayfır' tatlısı, vanilyalı puding, vişne suyu, petibör bisküvi, irmik, süt ve şekerden yapılıyor. İsmini nereden aldığı ise bilinmiyor.