Gündem

Meclis Denetim Görüşmelerinde gazetecileri dışarı çıkardılar

Esenyurt Belediyesi Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, geçtiğimiz gün Meclis Denetleme Kurulu’nun toplantısında skandal bir olaya imza atmıştı. Başkan Bozkurt görüşmeleri izleyen gazetecileri, pandemiyi gerekçe göstererek dışarı çıkarmıştı. Gece saat 03.00’a kadar sürdüğü öğrenilen yolsuzluk görüşmeleri sırasında, gazetecilerin neden dışarı çıkarıldığı anlaşıldı.

Mevlüt Yüksel
Mevlüt Yüksel

Meclis bütçe görüşmeleri sonucunda, belediyenin özellikle Basın Yayın biriminin  harcamaları damga vurduğu ortaya çıktı. Esenyurt Belediyesi’nin tam 32 çalışanın bulunduğu birimin, sadece 3 ayda 7 milyon 500 bin lira harcadığı ve yıl sonu için de, 5 milyon lira daha ödenek aldığı ortaya çıktı.

CHP’li Belediyelerde arka arkaya yaşanan inanılmaz skandallar bitmek bilmiyor. Bunun son örneği CHP’li Esenyurt Belediyesi’nde meydana gelmişti. Esenyurt Belediyesi Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, geçtiğimiz gün Meclis Denetleme Kurulu’nun toplantısında skandal bir olaya imza atmıştı. Başkan Bozkurt görüşmeleri izleyen gazetecileri, pandemiyi gerekçe göstererek dışarı çıkarmıştı.

GAZETECİLER NEDEN DIŞARI  ÇIKARILDI ORTAYA ÇIKTI

Büyük tartışmaların yaşandığı  yolsuzluk iddiaları görüşmelerinin, gece saat 03.00’a kadar sürdüğü ve gazetecilerin bunları yazmaması için dışarı çıkarıldığı anlaşıldı. Meclis bütçe görüşmeleri sonucunda belediyenin özellikle Basın Yayın biriminin  harcamaları damga vurduğu ortaya çıktı.

Kemal Deniz Bozkurt’un belediye başkanlığı koltuğunda oturduğu Esenyurt Belediyesi‘nin bütçe görüşmelerine kurumun basın bürosunun dudak uçuklatan harcamaları ve geniş kadrosu tartışma konusu oldu.

ESENYURT BELEDİYESİ’NİN MEDYA BÖLÜMÜNDE TAM 32 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Esenyurt Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantısında, 2020 yılı Denetim Komisyon Raporu hakkında konuşan Ak Parti Esenyurt Belediyesi Meclis Üyesi Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Togay Çoban, bütçedeki ‘Çelişkilere’ dikkat çekti. İstanbul’daki ilçe belediyelerinin kadrosunda ortalama 5-6 kişinin görev yaptığını hatırlatan Çoban “Bizim dönemimizde basın bürosunda 5 kişi çalışıyordu. Şu anda tamı tamına 32 kişi var. Ya siz Hürriyet gazetesi mi çıkarıyorsunuz? İnan ki şaşırdım.” dedi. “Aldığımız bilgilere göre basındaki çalışan arkadaşlar korkuyormuş, kalktığımız anda başka kimse oturacak diye. Akşama kadar koltuklarından kalkmıyorlarmış” şeklinde konuşan Togay Çoban,“Yazık günahtır. Ak Parti döneminde beş kişiydi” dedi ve İstanbul’daki ilçe belediyelerinin kadrolarından örnekler verdi.

TOGAY ÇOBAN: “İŞİNİZ, GÜCÜNÜZ FİLM”

Belediyenin basın biriminin 2020 yılında 4 milyon lira harcadığını, 2021 yılı için ise belirlenen 7 buçuk milyon lirayı 3 ayda tüketip, yıl sonu için 5 milyon lira daha ek ödenek istediğini belirten Togay Çoban şunları söyledi: “Belediye başkanı 2021 yılı için yedi buçuk milyon bütçe ayırdı basın için. Geçen hafta encümendeyiz. Baktık, ‘yedek ödenekler aktarma süreciyle beş milyonluk basına aktarmak için yedek ödenekten para aktaracağız’ dedi. Bu nedir dedik? ‘Ya işte basına ihtiyaç var’ dediler. Ya arkadaşlar Allah’tan korkun dedik ya. Diyorsunuz ki garip gurebaya, fakire yardımcı olacağız. Yedi buçuk milyon bütçe yetmemiş daha Mart ayındayız, bitirmişsiniz, beş milyon da yedek ödenekten para alıp, reklam yapacaksınız. İşiniz, gücünüz film.”

“5 BİN METREKARE BİLLBOARD  İLE  30 BİN METREKARE BEZ AFİŞ HAZIRLANMIŞ!”

Doğrudan temin yoluyla basın bürosu tarafından yapılan ihaleleri tek tek okuyan Togay Çoban  “Beş bin metrekare billboard hazırlanmış. Otuz bin metrekare, bez afiş hazırlanmış. Buna vicdanınız sızlamıyor mu?” diye seslendi.Başkan Bozkurt’u “reklamını yaptırmayı sevmekle” suçlayan Çoban “Kırk yıldır Esenyurt’un evladısınız. Umudun şehri diyerek zaten çıktınız yola. Herkes sizi tanıyor. Ancak ‘benimle yol yürüyen arkadaşlara da biraz para kazandırmamız lazım’ demiş” dedi ve ajandadan, masa takvimine kadar doğrudan temin yoluyla alınan malzemeleri kalem kalem anlattı.  Alınan malzemelerin fiyatının şişirme ve fahiş olduğunu savunan Togay Çoban, “Bu kalemler, takvimler bizim binaya gelmedi… Bilmiyorum sizin binaya gelen var mı? Bizim masa takvimler nerede başkanım? Yani baktığın zaman yok.” diye seslendi.

BELEDİYE BÜTÇESİNDEN 19 ADET CEP TELEFONU ALINMIŞ

Basın bütçesinden alınan 19 adet cep telefonunu esprili bir dille eleştiren Togay Çoban “On dokuz tane de cep telefonu almışsınız. Ya bu cep telefonu baktığımda neymiş, başkan çıkarken dışarıya gezerken dolaşırken başkanın yakışıklı resmini çekmek içinmiş. Biri de iphone. ‘Niye’ diye sorduğumuzda ‘Başkan daha net çıksın veyahut da iyi gözüksün’ diye, dediler. Ya başkan halkın gözüne böyle yakışıklı resimlerle giremezsiniz. Hizmetlerle halkın gönlüne gireceksiniz hizmetlerle” diye konuştu.

2020’DE 4 MİLYON 2021’DE 12 MİLYON 500 BİN LİRALIK BÜTÇE

Belediyenin basın bürosunun 2020 yılında 4 milyon lira harcadığını, 2021 yılı için ise belirlenen 7 buçuk milyon lirayı 3 ayda tüketip, yıl sonu için 5 milyon lira daha ek ödenek istediğini belirten Togay Çoban şunları söyledi:‘Bizim gerçekten basın müdürü arkadaşımızın, ismini biz biliyoruz bu konularla ilgili alımlarla ilgili haberinin olup olmadığını da bilmiyorum. Yetmemiş arkadaşlar belediye başkan 2021 yılı için yedi buçuk milyon bütçe ayırdı basın için. Yani pandemi döneminde bu yıl için yedi buçuk milyon bütçe ayırdı. Geçen hafta encümendeyiz. Baktık, ‘yedek ödenekler aktarma süreciyle beş milyonluk basına aktarmak için yedek ödenekten para aktaracağız’ dedi. ‘Bu nedir dedik? ‘Ya işte basına ihtiyaç var’ dediler. Ya arkadaşlar Allah’tan korkun dedik. Diyorsunuz ki garip gurebaya, fakire yardımcı olacağız. Yedi buçuk milyon bütçe yetmemiş daha Mart ayındayız, bitirmişsiniz, beş milyon da yedek ödenekten para alıp, reklam yapacaksınız. İşiniz, gücünüz film.

“MART AYINDA TAM 7 MİLYON 500 BİN LİRA HARCANDI!

Meclis üyesi Çoban, konuşmasının devamında, ”Daha Mart ayındayız. Yedi buçuk milyonu bitirmişsiniz.” diyerek , “Beş milyon da yedek ödenekten on iki buçuk milyon para uçtu gitti. Kimin cebine gittiğini de bilmiyorum. Havalandı gitti. Onun da hesabını veremiyorlar.  Yani bu arkadaş geldi burada anlattı. On iki buçuk milyon ne ihtiyacımız vardı? Pandemide insanlar dışarıya çıkamıyor zaten. Pandeminin ikinci pik yaptığı dönemdeki herkes evinde sosyal medyada sadece görüntü anlamında çalışmalar yaptık diyerek komik gerekçeler anlattı’ şeklinde konuştu ve Denetim Komisyonu olarak sadece, Basın Müdürlüğünde tespit ettikleri usulsüzlükleri tek tek açıkladı.