Maymun Çiçeği hastalığının teşhisinde önemli gelişme! 1 saatte tanı koyulabiliyor

Covid-19 virüsünden sonra tüm dünyada salgın riski yaratan Maymun Çiçeği virüsü etkisini sürdürüyor. Bilim insanları, Maymun çiçeği virüsünün teşhisiyle ilgili önemli bir gelişmeye imza attılar.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “küresel acil durum” olarak ilan edilen, maymun çiçeği hastalığı endişe oluşturmaya devam ediyor. COVID-19’a nazaran pandemi oluşturma riskinin oldukça düşük olduğu açıklanan hastalık için yine de gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Bu önlemlerin başında ise PCR Tanı Kiti geliştirilmesi geliyor.

COVID-19 sürecinde yerli PCR Tanı ve Varyant Kiti geliştiren Yakın Doğu Üniversitesi (YDU) bilim insanları, maymun çiçeği hastalığına yönelik araştırmalarında da önemli bir yol kat etti. Araştırmacılar, COVID-19’dan sonra, maymun çiçeği hastalığını saptamak için de PCR Tanı Kiti geliştirdi. Üniversite bünyesinde geliştirilen Maymun Çiçeği PCR Tanı Kiti ile hastalığın teşhisi 1 saat içerisinde konulabiliyor.

Maymun Çiçeği hastalığının teşhisinde önemli gelişme! 1 saatte tanı koyulabiliyor

Kitin kullanım ve üretim izinleri için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na başvurmaya hazırlanan bilim insanları, gerekli izinlerin ardından üretime geçerek KKTC’nin olası maymun çiçeği vakalarında ihtiyaç duyacağı tanı kitlerini üretmeyi planlıyor.

"OLASI BİR SALGINA KARŞI HAZIRIZ"

Rektör Vekili Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Sahip olduğumuz olanaklar, yetkin akademik kadrolarımız ve COVID-19 sürecinde edindiğimiz tecrübelerle, olası bir maymun çiçeği salgınında da ülkemizin ve toplumumuzun ihtiyaçlarını karşılamak için hazırız. Başta üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren Kit Üretim Laboratuvarı ve Genom Analiz Laboratuvarı gibi tam donanımlı laboratuvarlarımız olmak üzere sahip olduğumuz tüm olanaklarla toplum sağlığı için çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Maymun Çiçeği hastalığının teşhisinde önemli gelişme! 1 saatte tanı koyulabiliyor - Resim : 2

1 SAAT İÇİNDE TEŞHİS KOYULABİLİYOR

Tıbbi Genetik Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Mahmut Çerkez Ergören ise tanı kiti ile ilgili, “Maymun Çiçeği virüsüne yönelik PCR Tanı Kiti’ni de aynı disiplin ile çok çalışarak hayata geçirdik. Yine bir ilke imza atan ekip olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. Tasarladıkları maymun çiçeği PCR Tanı Kiti ile teşhisi deri üzerinde oluşan kabuk içindeki sıvıdan alınan örnekle yaptıklarını söyleyen Doç. Dr. Mahmut Çerkez Ergören, “Tasarladığımız kit ile bir saat içerisinde maymun çiçeği tanısı konulabiliyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Maymun Çiçeği hastalığının teşhisinde önemli gelişme! 1 saatte tanı koyulabiliyor ile ilgili etiketler maymun çiçeği virüsü Maymun çiçeği tanısı PCR testi