Manastır Askeri İdadisi'nde anlamlı 19 Mayıs kutlaması

Beyoğlu Belediyesi, bu yılki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı özel bir programla Makedonya'da, Manastır Askeri İdadisi'nde kutladı. Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız'ın ev sahipliği yaptığı kutlamalara Türkiye'den gazeteciler ve akademisyenler de katıldı. Yıldız, Atatürk'ün ilk askeri eğitimini aldığı Manastır İdadisindeki müzeye özel bir mektup da hediye etti.

Salgın koşulları sebebiyle kalabalık etkinliklerin yapılamadığı 19 Mayıs'ta Beyoğlu Belediyesi anlamlı bir projeye imza attı. Başkan Haydar Ali Yıldız, Manastır Askeri İdadisinde düzenlediği özel anma programında misafirleri ağırladı. Atatürk'ün öğrencilik ve gençlik hatıralarının paylaşıldığı gecede, Yıldız özel bir mektubu müzede sergilenen eserler arasına koydu.

Manastır Askeri İdadisi'nde anlamlı 19 Mayıs kutlaması

16 Mart 1920 günü İstanbul işgal edilirken Ankara'daki Mustafa Kemal Paşa'ya gizlice telgraf çeken ve işgali haber veren Manastırlı Hamdi Bey, hediyenin öznesini oluşturuyor. Atatürk'ün Nutuk'ta özellikle teşekkür ettiği telgraf memuru Hamdi Bey, Kurtuluş Savaşı'ndaki fedakar çalışmaları sebebiyle Nutuk'ta adı geçen sivil isimlerden biri. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Manastırlı Hamdi Bey ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk arasındaki mektubu Manastır Askeri İdadisi müzesine hediye etti.

Manastır Askeri İdadisi'nde anlamlı 19 Mayıs kutlaması - Resim : 2

İdadinin bahçesinde bir açıklama yapan Yıldız, Atatürk'ün 16 Mayıs günü Galata Rıhtımı'ndan yola çıktığını, Bandırma Vapuruyla Anadolu'ya gittiğini, Beyoğlu Belediyesi olarak Galata Rıhtımı'na ve 16 Mayıs'a özel önem verdiklerini belirterek şunları söyledi:

Manastır Askeri İdadisi'nde anlamlı 19 Mayıs kutlaması - Resim : 3

"Atatürk, 16 Mayıs'ta İstanbul'dan ayrıldıktan sekiz yıl sonra, 1927'de İstanbul'a geri döndü. Karaya ayak basarken gazetecilerin 'Neler hissediyorsunuz?' sorusuyla karşılaştı. Verdiği cevap bizim bugün Manastır'a gelmemizin de sebebi. Atatürk 'Hatıralarımı toparlamaya çalışıyorum' demişti. Biz de bugün Manastır'da, Atatürk'ün çocukluk ve gençlik hatıralarını toparlamaya çalışıyoruz."

Manastır Askeri İdadisi'nde anlamlı 19 Mayıs kutlaması - Resim : 4

Başkan Yıldız’ın Üsküp ziyaretinde kendisini büyük sevinçle karşılayan çocuklara sürpriz bir hediyesi vardı. Beyoğlu Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel olarak düzenlediği etkinlikte dünyanın dört bir yanından gönderilen çocuk fotoğraflarını Galata Kulesine yansıtmıştı.

Manastır Askeri İdadisi'nde anlamlı 19 Mayıs kutlaması - Resim : 5

Kuleye yansıtılan fotoğraflardan bazıları da Üsküplü çocukların fotoğraflarıydı. Başkan Yıldız Üsküplü çocukların Galata Kulesine yansıtılan fotoğraflarını çerçeveleterek Üsküp ziyaretinde kendilerine hediye etti. Sürpriz hediye karşısında büyük mutluluk yaşayan çocuklar bu özel hediye için Başkan Yıldız’a teşekkür ettiler.

Manastır Askeri İdadisi'nde anlamlı 19 Mayıs kutlaması - Resim : 6

Manastır Askeri İdadisi'nde anlamlı 19 Mayıs kutlaması ile ilgili etiketler 19 Mayıs Haydar Ali Yıldız manastır askeri idadisi beyoğlu belediyesi Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramı kutlama