Maltepe'de son durum ne? YSK son dakika...

Maltepe'de son durum ne? 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimin yankıları sürmeye devam ediyor. İstanbul'da birçok sandığa itiraz edildi ve oyla yeniden sayıldı. İtiraz edilen bölgelerden biri de Maltepe. Maltepe'de son durumun ne olduğu ve YSK'nın son dakika açıklamaları merakla takip ediliyor. Konu hakkında tüm detaylar haberimizde. Peki Maltepe'de son durum ne? Maltepe'de son durum ne? Oylar sayılmaya devam ediliyor mu? YSK son dakika!

Maltepe'de son durum ne? Gözler YSK tarafından yapılacak son dakika açıklamalarına çevrilmişken, Maltepe'de oylar sayılmaya devam ediliyor mu, son durum ne gibi sorulara yanıt aranıyor. Konu hakkında tüm ayrıntılar haberimizde. Peki Malpete'de son durum ne? Oylar sayılmaya devam ediliyor mu? İşte YSK son dakika!

MALTEPE'DE SON DURUM NE?

Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurulları tarafından, terminallerde bugüne kadar yapılan tüm sayımların oy çokluğuyla iptal edilmesinin ardından yeniden oy sayımına başlandı.

İlçe seçim kurulları tarafından bizzat yapılan sayımların geçerli olduğu ve yeniden sayımın yeni terminal kurulmadan ilçe seçim kurulları tarafından bizzat yapılmasının kararlaştırılması sonrasında oy sayımı iki kurul tarafından yeniden başlatıldı.

Bu doğrultuda toplam oyların yaklaşık 5/6'sı (576 sandık) ilçe seçim kurulu tarafından yeniden sayılacak.

Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurulları tarafından, terminallerde bugüne kadar yapılan tüm sayımlar oy çokluğuyla iptal edilmiş, CHP ise karara itiraz ederek, Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarının aldığı kararların tümden kaldırılmasını isteyerek sayım işlemi yapabilecek 100 ayrı terminal kurulmasına karar verilmesini talep etmişti.

MALTEPE

Maltepe, İstanbul iline bağlı Marmara Denizi'ne kıyısı olan, Anadolu yakasında bir ilçedir. Kadıköy, Kartal , Sancaktepe ve Ataşehir ilçeleriyle komşu olan Maltepe İstanbul'un 10. büyük ilçesi konumundadır.

Maltepe adı Höyük, Tümülüs gibi içinde hazine ve define veya küp dolu altınların yığıldığı tepe anlamına gelir. Kocaeli Yarımadası'nın Türkler tarafından fethinden sonra Türkler, Dragos'la ilgili birkaç efsaneye dayanarak bu ismi vermiştir.

Maltepe'nin tarihi Bizans İmparatorluğu'na kadar takip edilebilir. O devirlerde adının Bryas veya Latince adıyla Urias olduğu söylenir. Diğer bir bilgiye göre ise Bizanslıların tarihinde buranın adı Pelekanondur. Bryas adının tarihçiler tarafından Küçükyalı'da eski Akduman Pınarı yakınlarında bulunan Bryas Sarayı harabelerinden aldığı belirtilmekte ise de buna ilişkin kesin kanıt yoktur. Bugünkü Maltepe ilçesinin temelleri ise 16. yüzyılda atılmıştır.

Maltepe'de son durum ne? YSK son dakika... ile ilgili etiketler YSK Maltepe