Gündem

Mahkemeden Fehmi Öztürk'e iki şok karar

Ortakları tarafından 50 milyon dolar dolandırıldığı iddiasıyla başlattığı hukuk mücadelesini sürdüren işadamı Fehmi Öztürk'e mahkemeden iki karar çıktı. Mahkemeden çıkan son kararda Öztürk'un devletten dava harcı için istediği adli yardım talebi ve kayyum isteği reddedildi.

Mevlüt Yüksel
Mevlüt Yüksel

Ortakları Gelecek Partili Cuma İçten ile Fırat Muşlu tarafından 50 milyon dolar dolandırıldığı iddiasıyla hukuk mücadelesini sürdüren Fehmi Öztürk’e mahkemeden şok iki karar geldi.

Mahkemelere başvuran ve elinden kumpasla alınan şirket hisselerinin iptali için dava açmak isteyen işadamı Öztürk’e tam bir buçuk yıl sonra gelen cevapta iki hafta içinde harç yatırmadığı takdirde, davasının açılmamış sayılacağı bildirildi .Tüm mallarına kendisine dolandıran ortakları tarafından haciz getirilen işadamı Öztürk’ün devletten dava harcı için istediği adli yardım talebi ve kayyum isteği ise reddedildi.

Sinoplu işadamı Fehmi Öztürk bundan 3 yıl önce İstanbul’da Çağlayan, Bakırköy, Büyükçekmece, Gaziosmanpaşa ve Anadolu Adliyeleri’ne başvurarak ortakları Cuma İçten ile Fırat Muşlu tarafından tam 50 milyon dolar dolandırıldığını iddia etmişti. İşadamı Öztürk yaptığı başvurularda Durak Plus Anonim Şirketi adlı firmadaki hisselerinin, Cuma İçten, Selahattin Tavusbay, Şükrü Derici Süleyman Özdemir ve Bayram Karakoç adlı kişilerin içinde olduğu,sözde “Dost Meclisi”nde ,kumpas ve tehditle alındığını iddia etmişti. İşadamı Öztürk bu süre içerisinde, Başakşehir’de bir pastanede oğlu Ercan Öztürk ile beraber kahvaltı yaparken sabıkalı oldukları ortaya çıkan Cem Özmüş ile Muhammed Dursun tarafından darp edilmişti.

1,5 YIL SONRA KARAR ÇIKTI! 

İşadamı Fehmi Öztürk 20 Aralık 2019 tarihinde Bakırköy 7’nci Asliye Ticaret Mahkemesi’ne bir dilekçe ile başvurdu.Öztürk, 2019’a 980 sayı ile açılan dava dosyasında,”ortağı olduğu Durak Plus Gayrimenkul A.Ş. şirketinin yüzde 50 hisselerinin, usulsüz olarak elinden alındığını" belirtti. İşadamı Öztürk bu yasa dışı işlemin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 14. Hukuk Dairesi’nin, 2018’e 2 esas ve yine 2018’e 6 kararı ile iptal edildiğini ve şirketinin içinin boşaltıldığını vurgulayarak kayyum atanmasını istedi. Mahkeme Öztürk’ün bu talebiyle ilgili bir buçuk yıl sonra karar verdi. Mahkemeden gelen cevapta, iki hafta içinde yüklü miktardaki harcı yatırmadığı takdirde davasının açılmamış sayılacağı bildirildi. Aynı işadamının devletten harç için istediği adli yardım talebi ise tarafından reddedildi.

MAHKEMENİN KARARINI DİKKATE ALMADI!

İş adamı Fehmi Öztürk mahkemenin kararı sonrası yazılı bir açıklama yaptı. Öztürk, eski ortağı Fırat Muşlu ile beraber Cuma İçten ve Süleyman Özdemir'in kendisini borçlu çıkarmak için bilirkişi ile rüşvet karşılığı anlaştıklarının mahkeme kararı ile ortaya çıktığını belirtti.

Öztürk, Bu kişilerin Bakırköy Adliyesi’nde 18’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçeğe aykırı rapor düzenlemek ile rüşvet vermek suçlamaları ile yargılanmalarının sürmesine rağmen bu durumun aynı mahkeme tarafından dikkate alınmadığını öne sürdü.

MAHKEME ŞİRKETİN İÇİ BOŞALTILMIŞ KARARI VERDİ ANCAK KAYYUM ATAMADI!

Bu arada, işadamı Fehmi Öztürk’ün başvurusu üzerine Bakırköy 2’nci Asliye Ticaret Mahkemesi 2019’a 168 esas ve  2019’a 240 karar sayılı dosyası ile şirketin içinin boşaltıldığının, mahkeme kararı ile tespit ve tescil edilmesine rağmen ortağı Fırat Muşlu’nun, Durak Plus Gayrimenkul Anonim Şirketi’nin içini boşalttığına karar vererek istediği konkordato talebini reddetti.

Ancak işadamı Öztürk’ün dava açtığı Bakırköy 7’nci Asliye Ticaret Mahkemesi şirketin boşaltıldığı kararı olmasına rağmen kayyum atamadı ve tedbir koymadı. Mahkemenin karar sonrası Öztürk’ün davalı olduğu eski ortağı Fırat Muşlu şirketin üzerine kayıtlı olan ve Yakuplu’da bulunan Hollanda merkezli Enelka Şirketi’nin de sözleşme ile devrettiği Kalyon Marina adlı villaları satmaya devam etti.


HARÇ VE ADLİ YARDIM TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkemelerde aleyhine çıkan kararları temyiz eden işadamı Öztürk, bir başka şoku yine Bakırköy 7’nci Ticaret Mahkemesi’nde verilen karar ile yaşadı. Öztürk, mahkemeye başvurarak tüm malvarlığının üzerinde hacizler olması ve ekonomik sıkıntı içinde bulunması sebebiyle adli yardımdan faydalanması için adli yardım talebinde bulundu. Mahkeme, işadamının adli yardım talebini ve kayyum atanması taleplerini reddetti.Yine aynı mahkeme işadamı Öztürk’e iki hafta içinde yüklü miktardaki dava harcını yatırmadığı takdirde, davasının da açılmamış sayılacağı bildirildi.