Ekonomi |

Mahalle bakkalı müşterilerine pankartla sitem etti

Gaziantep’te çevresinde açılan zincir ve süper marketler nedeniyle işleri azalan mahalle bakkalı Zülküf Kucak, alışveriş yapmayı bırakan müşterilerine tepkisini pankartla dile getirdi.

Gaziantep’te bakkal işletmeciliği yapan Zülküf Kucak, zincir marketlerden alışveriş yapan müşterilerine tepkisini pankart ile gösterdi. Bakkalın önüne “Süper ve zincir marketleri zengin edeceğinize, Mahalle esnafınızı mutlu edin” yazılı pankartı asan Kucak mahalle sakinlerinin dikkatini çekmeyi amaçlarken, astığı pankart ile müşterilerine olan sitemini dile getirdiğini aktardı.

Zincir marketlerle tek başlarına mücadele edemediklerini söyleyen Kucak, vatandaşların mahalle esnafına destek olmasını beklediklerini ifade etti.

8 yıldır Yeditepe Mahallesi’nde bakkal işlettiğini belirten Kucak, büyük ve zincir marketlerin çoğalmasından dolayı vatandaşların alışverişlerini azalttığını anlatırken, “Bizim işimiz ciddi anlamda kırıldı. Kırılınca da ister istemez böyle bir yazı asmak zorunda kaldım. Çünkü artık geçimimi sağlayamaz hale geldim. Yazı yazarak insanların dikkatini çekmek istedim. Belki daha geniş kitlelere ulaşırım diye düşündüm. Sadece ben değil Antep’te yüzlerce benimle durumumla aynı olan bakkal var. Bu yazıyı görenler belki küçük esnafta alışverişini arttırır. Dilden anlatamadığımızı, yazı yazarak arttırmak istedim.” sözlerini kaydetti.

GÜNDE 100 MÜŞTERİ GELİRKEN ŞİMDİ 20-30 MÜŞTERİ GELİYOR

Bakkalı işletmeye başladığı zaman çevresinde hiç market olmadığını söyleyen Kucak, mahallede 6-7 yıl içerisinde 200 metrede bir zincir market açıldığını aktarırken şu değerlendirmeyi yaptı:

Zincir marketlerden dolayı işim yüzde 50 oranında azaldı. Günde 100 kişi gelirken bu neredeyse 20’ye 30’a düştü. Zincir ve süper marketlerin promosyon adı altında indirim uygulaması bizleri çok kötü etkiledi. Ama hani mantıklı olan kapısının önünde biz varız. Markette ekmek kalmadığı için alışveriş poşetleriyle bakkala geliyor. Benden ekmek alırken de bütün parayı markete ödediği için borca alıyor. Bu da ister istemez bizim kanımıza dokunuyor. Biz market kadar çok çeşit bulunduramıyoruz ancak bir kısmını da bizden alabilirler.

Sitene Ekle