Madrid'deki 4'lü mutabakat sonrası AK Parti'den açıklama: Güçlü kazanım elde edildi

Madrid'deki NATO zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in ara buluculuğu ile gerçekleşen 4'lü zirveden Türkiye istediğini aldı. İmzalanan mutabakatla ilgili AK Parti'den açıklama geldi. AK Parti Sözcüsü Çelik, Türkiye'nin güçlü kazanımlar elde ettiğini belirterek, "Cumhurbaşkanımız, NATO’nun kurucu ilkelerini hatırlatarak bu duruma itiraz etmesi, aslında bir güvenlik örgütü olan NATO’nun doğru zeminde ve doğru şekilde işleyişini gerçekleştirecek yaklaşımı ortaya koymaktadır" dedi.

İspanya'nın Başkenti Madrid'teki kritik dörtlü zirve mutabakatla sonuçlandı. Mutabakatta, PKK ile mücadele konusunda İsveç ve Finlandiya, Türkiye ile tam işbirliği taahhüdünde bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Madrid'de varılan NATO mutabakatına ilişkin açıklama yaptı.

Çelik, terör örgütlerinin faaliyetlerine izin veren ülkelerin bu konuda somut adımlar atacak olmalarının önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

Türkiye'nın NATO’nun genişlemesine önem verdiğini ancak bunun ilkeler dayanışmasıyla ve ilkesel bir işleyişle anlamlı olacağına inandıklarını da sözlerine ekleyen Çelik, şu açıklamalarda bulundu:

''Bazı NATO ülkeleri ise çeşitli terör örgütlerine destek vererek en başta NATO'nun kurucu ilkeleriyle çelişmektedirler. Cumhurbaşkanımız, NATO’nun kurucu ilkelerini hatırlatarak bu duruma itiraz etmesi, aslında bir güvenlik örgütü olan NATO’nun doğru zeminde ve doğru şekilde işleyişini gerçekleştirecek yaklaşımı ortaya koymaktadır''

Madrid'deki 4'lü mutabakat sonrası AK Parti'den açıklama: Güçlü kazanım elde edildi ile ilgili etiketler NATO İsveç Finlandiya Türkiye Ömer Çelik AK Parti