Dünya |

Macron'un eski Özel Kalem Müdür Yardımcısına 3 yıl hapis cezası!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un koruma işlerinden sorumlu eski Özel Kalem Müdürü Yardımcısı Alexandre Benalla, 2018'de 1 Mayıs protestocularına saldırdığı ve diplomatik pasaportunu yasa dışı şekilde kullandığı için 2’si askıya alınmış 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Macron'un mafyatik yakın çevresinin çöküşü başladı.

PARİS CEZA MAHKEMESİ KARARA VARDI

Paris Ceza Mahkemesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un koruma işlerinden sorumlu eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Alexandre Benalla'nın 1 Mayıs 2018 tarihindeki gösteriler sırasında 2 kişiyi darp etmekten ve diplomatik pasaportunu yasa dışı şekilde kullanmaktan açılan davasında karara vardı.

DARP, SAHTECİLİK, GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA, YASADIŞI SİLAH TAŞIMA...

Benalla, görevden alınmasının ardından 2 diplomatik pasaportunu 11 seyahatte yasa dışı şekilde kullanmak, hizmet pasaportu almak için sahte belge düzenlemek ve 2017 yılında yasa dışı silah taşımaktan suçlu bulundu.

5 YIL MEN CEZASI ALDI

Benalla, 2’si askıya alınmış 3 yıl hapis, 500 euro para ve "kasıtlı şiddet", "silah taşıma yasağı" ve "diplomatik pasaport kullanımı" nedeniyle kamu hizmetinde görev yapmaktan 5 yıl men cezasına çarptırıldı.

DARP GÖRÜNTÜLERİ MEDYAYA YANSIMIŞTI

Öte yandan Fransa'da yerel basın, 2018 Temmuz ayında Benalla'nın 1 Mayıs 2018'deki gösteriler sırasında polis gibi davranarak 2 kişiyi darp ettiğini gösteren görüntüleri yayınlamıştı.