Dünya

Macron: Erdoğan ile birbirimizi görmeye ihtiyacımız var

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek istediğini söyledi. Macron, derin fikir ayrılıkları olsa da konuşmaları ve buna devam etmeleri gerektiğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, NATO Zirvesi kapsamında kendisinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşme yapmayı istediğini aktararak, "Bu iyi bir şey. Birbirimizi görmeye ihtiyacımız var." dedi.

Erdoğan ile derin fikir ayrılıklarının olduğunu dile getiren Macron, "Fikir ayrılıkları olsa da birbirimizle konuşmalıyız ve konuşmaya devam etmeliyiz." ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO, Suriye, Libya, Dağlık Karabağ ve Fransa'nın "radikal İslamcılık" mücadelesini görüşmek istediğini belirten Macron, Erdoğan'a "radikal İslamcılıkla" mücadelenin hiçbir şekilde İslam dinini hedef almadığını anlatacağını ve yapılabilecek iş birliği alanlarını da konuşacağını söyledi.

Macron, insan ve gazeteci haklarına ilişkin konularda ve ikili ilişkilerde her zaman açık olduğunu, baş başa görüşmelerde açık şekilde konuştuğu için kamuoyuna karşı da bunu yaptığını söyledi.

 

AA

Yorumlar
Günün Videosu
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadelede en etkili silah olan aşılanma çalışmaları hızla devam ederken New York'ta aşılama oranı yüzde 70 eşiğine ulaşmasıyla birlikte, şehirde kısıtlamaların gevşetilmesi büyük bir sevinçle kutlandı.