Dünya

Macron duyurdu: Başına 5 milyon dolar ödül koyulan DEAŞ'ın Afrika sorumlusu öldürüldü!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başına 5 milyon dolar ödül koyulan DAEŞ'in Sahraaltı Afrika sorumlusu Adnan Abou Walid al-Sahraoui'nin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Terör örgütü DEAŞ'a yönelik Mali'de düzenlenen operasyonda kritik bir isim öldürüldü. 

Fransız ordusunun Mali'de görev yapan gücü, DEAŞ'ın Sahraaltı Afrika'daki bir numaralı ismi Adnan Abu Walid al-Sahrawi'yi öldürdüklerini açıkladı.

MACRON DOĞRULADI

Ordunun gerçekleştirdiği operasyonun ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gelişmeyi doğruladı.

"ORTAKLARIMIZLA BERABER BU MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Macron açıklamasında, "Adnan Abou Walid al Sahraoui, DEAŞ'ın Sahraaltı Afrika'daki lideri Fransız güçleri tarafından etkisiz hale getirildi. Bu terörist gruplarla bölgedeki mücadelemizde bir başka başarı. Terörle mücadelede hayatını kaybeden kahramanlarımızın fedakarlıkları boşa gitmeyecek. Afrikalı, Avrupalı ve Amerikalı ortaklarımızla beraber bu mücadeleyi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD BAŞINA 5 MİLYON DOLAR ÖDÜL KOYMUŞTU

Sahraoui, Mali, Nijer ve Burkina Faso gibi ülkelerdeki eylemlerin baş sorumlusu olarak gösteriliyor. Sahraoui, 2020 yılında Fransız yardım gönüllülerinin öldürülmesi ve 2017 yılında Nijer'de ABD askerlerine yönelik saldırıların ardından aranıyordu. ABD söz konusu saldırıların ardından Sahroui'nin başına 5 milyon dolar ödül koymuştu.