Popüler Haberler

Memur maaşı zammı nasıl hesaplanır? 2018 Temmuz zamlı maaşlar!

Memurun enflasyon farkı zammı belli oldu. En düşük emekli maaşı ve en düşük emekli memur aylığı belli olmasından sonra vatandaşlar maaşlarının nasıl hesaplayacaklarını araştırıyorlar. Peki maaş yüzdelik hesaplama nasıl yapılır? Zamlı memur maaşları temmuz 2018 ne kadar? Enflasyona göre maaş hesaplama? Memur maaşı zammı nasıl hesaplanır? Detaylar haberimizde...

Zamlı memur maaşları Temmuz 2018 ne kadar? Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memurun ek zam oranı da belli oldu. Memurlar zamlı maaşlarını hesaplamak için araştırmalara başladılar. Peki maaş yüzdelik hesaplama nasıl yapılır? Zamlı memur maaşları temmuz 2018 ne kadar? Enflasyona göre maaş hesaplama? Memur maaşı zammı nasıl hesaplanır? Merak edilen detaylar haberimizde...

Memurlar.net'in haberine göre; 2018 Yılı Temmuz Döneminde Kamu Görevlileri ve Emeklilere Yapılan Zamlar
 
2018 yılında kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme ile belirlenmiştir.
 
- 2018 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde, 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranından kaynaklı olarak verilen enflasyon farkıyla birlikte toplamda %5,69 oranında artış yapılmıştır. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları da 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyona bağlı olarak %5,69 oranında artırılmıştır.
 
- 2018 yılı Temmuz ayından geçerli olmak üzere ise kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde %3,5 oranında artış öngörülmüştü. 2018 yılı ilk altı aylık döneminde enflasyon %9,17 gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak, ilave enflasyon farkıyla birlikte kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde Temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda %8,65 oranında artış yapılmıştır. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise %9,17 oranında artış sağlanmıştır.
 
(*) Maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler dahil edilmemiş, aile ve çocuk yardımı ödeneği ise dahil edilmiştir. Aile yardımı ödeneği hesabında çalışmayan eş ve 2 çocuk (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alınmıştır.
 
Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 2.893 TL'den 3.133 TL'ye, en düşük memur emekli aylığı 1.978 TL'den 2.149 TL'ye yükselmiştir.
 
Bu artışlar neticesinde 2018 yılı Ocak ve Temmuz dönemleri itibarıyla bazı kamu görevlilerinin net görev aylığı aşağıda yer alan Tablo 1'de gösterilmektedir.
 
Tablo 1: 2018 Ocak ve Temmuz Dönemleri İtibarıyla Kamu Görevlilerinin Aile Yardımı Dahil Net Maaşları (TL)