Gündem

LYS tercihleri ne zaman bitiyor?

2017 LYS tercihleri günün en çok arananlar listesine girdi. Üniversite eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin merakla beklediği 2017 LYS tercihleri ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek? 2017 üniversite taban puanları açıklandı mı? LYS tercihlerinde dikkat edilmesi gereken bilgiler nelerdir? İşte LYS tercihleri ve tüm merak edilenleri... LYS tercihleri bitiş tarihi ne zaman? 2017 Üniversite taban puanları nedir? 2017 LYS sınav sonuçlarının açıklanmasıyla binlerce öğrenci tercih sürecine girdi. Bütün bir sene üniversite hayali kuran öğrenciler için son düzlüğe gelindi. Binlerce öğrenci hayati öneme sahip bir karar vermek üzere. Üniversite tercihlerini yapacak öğrenciler için önemli tarihler haberimizde...

2017 LYS tercihleri günün trend listesine girdi. Üniversite eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin merakla beklediği 2017 LYS tercihleri ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek? 2017 üniversite taban puanları açıklandı mı? LYS tercihlerinde dikkat edilmesi gereken bilgiler nelerdir? İşte LYS tercihleri ve tüm merak edilenleri...

LYS tercihleri bitiş tarihi ne zaman? 2017 üniversite taban puanları nedir?

2017 LYS sınav sonuçlarının açıklanmasıyla binlerce öğrenci tercih sürecine girdi. Bütün bir sene üniversite hayali kuran öğrenciler için son düzlüğe gelindi. Binlerce öğrenci hayati öneme sahip bir karar vermek üzere. Üniversite tercihlerini yapacak öğrenciler için önemli tarihler haberimizde...

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2017 LYS Tercihleri 18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak. Tercihlerin sona erme tarihi ise 26 Temmuz 2017. Tercihler ÖSYM'nin resmi adresi https://sonuc.osym.gov.tr den T.C. kimlik numarası ve ÖSYM aday şifresinin girilmesi halinde gerçekleştirilebilecek.

Adaylar toplamda 24 üniversite tercihinde bulunabilecekler. 26 Temmuz 2017 tarihi saat 23.59'a kadar tercihlerde değişiklik yapılabilecek. Ancak 26 Temmuz tarihinden sonra herhangi bir değişiklik yapılamayacak.

Yerleştirme sonuçlarının tercih bitim tarihinden bir ay sonra açıklanması bekleniyor.

2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu için;

BURAYA TIKLAYIN

lys2

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır.

Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir.

lys3

LYS TERCİHLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tercihte bulunacak olan üniversite adaylarının bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Bunlardan biri ÖSYM'nin geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe soktuğu tercih barajı. Hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik vb. bölümleri tercih edecek öğrencilerin başarı sıralamasında belirli bir alt sınıra ulaşmış olmaları gerekiyor.

Bazı bölümler için tercih alt sınırı şu şekilde olacak;

Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde,

En düşük 150.000

Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil)

En düşük 240.000

Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde,

En düşük 200.000

Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde,

En düşük 40.000

-Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde
(Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)

En düşük 240.000

Günün Videosu
Muğla'da bir haftadır devam eden orman yangınlarını söndürme çalışmaları vatandaşların da desteğiyle hız kesmeden devam ediyor. Ekipler ve gönüllü vatandaşlar canla başla gece-gündüz demeden alevlere müdahale ediyor. Yangın gece saatlerinde İHA ekibi tarafından havadan drone ile görüntülenirken, gecenin karanlığını alevler aydınlattı. İşte o anlar...