Gündem

Lokantada hareketli anlar! Müşteriyi tek hareketiyle kurtardı! İşte o anlar...

Konya'da yemek yediği lokantada soluk borusuna ekmek parçası kaçan bir müşteriyi 21 yaşındaki lokanta çalışanı kurtardı. Boğulan müşterisine nefes alabilmesi için 'Heimlich manevrası' yaparak kurtaran çalışanın o anları kameralara saniye saniye yansıdı.

Konya'da 22 Eylül günü Meram ilçesi Şükran Mahallesi Karahöyüklü Sokak'taki lokantada hareketli anlar yaşandı. 

SOLUK BORUSUNA EKMEK PARÇASI KAÇTI

Yemek yediği sırada soluk borusuna ekmek parçası kaçan müşteri, yanına koşarak gelen lokanta çalışanı Diyar Barıştıran'a nefes alamadığını işaret etti.

 

HEİMLİCH MANEVRASI İLE KURTARDI

Bunun üzerine Barıştıran, müşterisine 'Heimlich manevrası' ile müdahale ederek, nefes almasını sağladı. Bu anlar ise iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

 

 

HEİMLİCH MANEVRASI NEDİR?

"Heimlich manevrası" olarak adlandırılan ve solunum yolunun yemek ya da yabancı bir cisimle tıkanması sonucu boğulmayı engellemek için kullanılan tekniktir.

Heimlich manevrası'nın mucidi ABD'li doktor Henry Heimlich 2016 yılında 96 yaşındayken hayatını kaybetti.

Hemlich, 1974 yılında kendi keşfettiği ve adını verdiği Heimlich manevrası ile şimdiye kadar sadece ABD'de binlerce insanın hayatının kurtarıldığı belirtiliyor.

HEİMLİCH MANEVRASI NASIL UYGULANIR?

Kurtarıcı, hastanın arkasına geçmeli, hastanın göbek çukuru ile göğüs kafesi arasına bir elini yumruk yaparak yerleştirmeli ve diğer eliyle de destekleyerek içe yukarı şekilde 5 kez baskı uygulamalı.

Sitene Ekle