Ekonomi

Lokanta, restoran ve kafelere müjde!

Koronovirüs ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalardan en büyük zararı gören kesim kuşkusuz yiyecek içecek hizmeti veren lokanta, restoran ve kafe gibi işletmeler. Umutla normalleşme adımlarını bekleyen sektör temsilcilerini ilk müjdeyi Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan verdi. Bakan Pekcan, bu işletmelere ciro kaybı destek ödemesi için başvuru sürecini başlattıklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , önceki gün Kabine toplantısının ardından normalleşme takvimine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Mart ayında aşılamada çok büyük mesafe kat edileceğini belirten Erdoğan, Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre illerin 4 gruba ayrılacağı ve Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecin başlatılacağını ifade etmişti. Erdoğan, konuşmasında lokanta, restoran ve kafelerin durumu için de şu ifadeleri kullanmıştı:

"İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır."

Henüz lokanta, restoran, kafe ve kıraathanelerin açılma takvimi netleşmese de kayıplarını giderme yolunda önemli bir adım atıldı. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan müjdeli haberi sosyal medya hesabından duyurdu. 

Pekcan, "Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek ciro kaybı destek ödemeleri için başvuru sürecini başlattık.

İşletmelerimiz ciro kaybı desteği başvurularını bugünden itibaren 31 Mart saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden yapılabileceklerdir." dedi. 

 

ERDOĞAN OCAK AYINDA DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ciro kaybı desteğini Ocak ayının son günlerinde "Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız. Cirosu 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize, 2 bin liradan az 40 bin liradan fazla olmamak üzere, ciro kaybının yüzde 3'ü oranında destek ödemesi yapacağız. Bu yeni destek kalemimizin tüm işletmelerimize hayırlı olmasını diliyorum" sözleri ile müjdelemişti.

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.