Popüler Haberler

Liseden sonra polis nasıl olunur? İzlenecek 2 yol nedir? Bekçilikten polisliğe nasıl geçilir?

Lise mezunları ya da mezun olacaklar liseden sonra polis olmak için hangi yolları izleyebileceklerini merak ediyor. PMYO polis alımları ile ilgili ilanlar bir yandan devam ediyor. Peki liseden sonra polis nasıl olunur? Bekçilikten polisliğe nasıl geçilir?

Polis Meslek Yüksekokulunun her yıl yaptığı polis alımları takip etmek izlenecek yollardan biridir. Liseden sonra polis olmak için şartları merak edenler bir yandan da lise mezunu bekçilerin polisliğe geçiş yapıp yapamayağıcını öğrenmek istiyor. Peki liseden sonra polis nasıl olunur?

LİSEDEN SONRA POLİS NASIL OLUNUR?

 Bekçilikten geçiş yapmak isteyenlerin 3 yıldır meslekte olmaları gerekir. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan kabul edilen başvurularda lise mezunu olan bekçiler 3 yıl bekçilik yaptıktan sonra geçiş yapmak istediklerini bildiriyorlar.

Daha önce PÖH yani Polis Özel Harekat alımları da İçişleri Bakanlığı tarafından ilan açılmak suretiyle açıktan yapılıyordu. Ancak son düzenlemelere göre PÖH alımları artık sadece teşkilat içinden gerçekleştiriliyor.

PMYO Nedir?

PAEM tarafından sadece 4 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olan adaylarını kabul eder. PAEM’de alınan eğitimler sonucunda komiser yardımcısı olunur.

PMYO’lar kadın ve erkek adaylar için sınav düzenler. Sınava katılım şartları arasında üniversite sınavına girmiş olmak ve TYT sınavından belirtilen yeterli puanı almış olmak gerekiyor. Bu şartı sağlayan lise mezunları Polis Meslek Yüksekokullarına başvuru yaparak polis olma sürecini başlatabiliyorlar.