Dünya

Liechtenstein prensine şok suçlama: AB'nin en büyük ayısını öldürdü

Doğal yaşam savunucuları, bir Liechtenstein prensini Romanya'da Avrupa Birliği'nin en büyük ayısı olduğuna inanılan bir ayıyı yasa dışı bir şekilde öldürmekle suçladı. Aktivistler, Arthur ismi verilen ayının yanlışlıkla değil bilinçli olarak öldürüldüğünü düşünüyor.

BBC'nin haberine göre, bir Liechtenstein prensi, Avrupa Birliği'nin en büyük ayısı olduğuna inanılan bir ayıyı öldürmekle suçlanıyor.

Agent Green adlı örgüt, Prens Emanuel von und zu Liechtenstein'ın Romanya'da çiftliklere zarar veren bir dişi ayıyı vurmak için izin aldığını fakat onun yerine 17 yaşındaki erkek boz ayı Arthur'u vurduğunu söylüyor.

Avusturya'da yaşayan Liechtenstein Prensi Emanuel suçlamalara henüz yanıt vermedi. BBC, Prens Emanuel'e ulaşamadı.Agent Green'den Gabriel Paun "Prensle kişisel bir sorunumuz yok. Avcılar birliğinin kendisine gerekli avlanma izinlerini verdiğini tahmin ediyoruz" dedi. AFP'ye bir açıklama yapan Liechtenstein Prensliği basın ofisi "bu özel ve kişisel olayın" arka planına dair bir bilgilerinin olmadığını söyledi. Basın ofisi, Prens ve ailesinin ekoloji ve sosyal sürdürülebilirliğe büyük önem verdiğini ekledi.

DİŞİ BİR AYIYI VURMASI İÇİN İZİN VERİLDİ

Romanya Ulusal Çevre Muhafızları, ayı Arthur'un ölümüyle ilgili soruşturma başlattı. Agent Green'ın yayınladığı belgelere göre Romanya'nın Covasna ilindeki avcılar birliği, Transilvanya'daki Ojdula köyünde çiftliklere zarar veren bir dişi ayıyı vurması için Prens'e izin verdi. Fakat Prens Emanuel bir ayıyı vurduktan sonra köydeki sorunun çözülmemiş olması, dikkatleri vurulan ayıya çekti. Boz ayılar Avrupa Birliği'nde koruma altında olduğu için avlanmaları da belli şartlara bağlı. Romanya'da yalnızca çevreye zarar veren "problematik" ayılar avlanabiliyor.

Agent Green'den Gabriel Paun bu tip izinlerin son çare olarak verilmesi gerektiğini, norm değil istisna olduklarını söylüyor. Paun, Arthur gibi ayıların öldürülmesiyle aynı soydan ayıların birbiriyle çiftleşme riskinin arttığını belirtiyor. Romanya Çevre Bakanı Tanczos Barna da köyde rahatsızlık yaratan bir ayının vurulması için izin verildiğini doğruladı fakat bu iznin kime verildiğini söylemedi.Aktivistler, dişilerden çok daha büyük olan Arthur'un yanlışlıkla değil bilinçli olarak öldürüldüğünü düşünüyor.

Yorumlar
Günün Videosu
Çin'in Shiyan kentinde korkunç bir doğal gaz patlaması yaşandı. 12 kişinin hayatını kaybettiği ve 138 kişinin yaralandığı kazanın görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Ortalığın savaş alanına döndüğü görüntülerde camları kırılan binalardan dumanların yükseldiği, mahallelinin acı içinde yerlerde kıvrandığı görülüyor. İşte o dehşet anlar...