Libya'nın devrik lideri Kaddafi'nin oğlu başkanlık seçimine aday oldu

Libya'nın iç savaşta öldürülen devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, başkanlık seçimi için adaylık başvurusu yaptı. Daha önce ABD basınına açıklamalar yapan Kaddafi, adaylık sinyali vererek Lİbyalı politikacılar konusunda sert ifadeler kullanmıştı. Kaddafi, daha önce babasının halefi olarak görülüyor ve reform yanlısı olarak biliniyordu.

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, Libya'daki 24 Aralık başkanlık seçimleri için adaylık başvurusu yaptı. 10 yıl aradan sonra sessizliğini bozan ve geçtiğimiz aylarda Libya'nın içinde bulunduğu durum ve planlarına dair New York Times'a açıklamalarda bulunan Seyfülislam Kaddafi, Libyalı politikacılar için ağır ifadeler kullanmıştı.

"BENZİN İSTASYONUNA GİDİN, MAZOT YOK"

Libyalı politikacıların ülkeye felaketten başka bir şey getirmediklerini belirten Kaddafi, "Ülkenin ırzına geçtiler. Para yok, güvenlik yok. Benzin istasyonuna gidin, mazot yok" ifadelerini kullanırken gözünün başkanlıkta olduğunun sinyalini de vermişti.

Libya'nın devrik lideri Kaddafi'nin oğlu başkanlık seçimine aday oldu

"LİBYA HALKINDAN 10 YILDIR UZAKTAYIM"

Aralık ayında yapılması öngörülen başkanlık seçimlerine göz diken oğul Kaddafi, "Libya halkından 10 yıldır uzaktayım. Yavaş yavaş geri dönmelisiniz. Onların akıllarıyla oynamalısınız" ifadesini kullanmıştı.

BABASININ REFORM YANLISI HALEFİ

London School of Economics'te okuyan Seyfülislam Kaddafi, kimileri tarafından babasının reform yanlısı halefi gözüyle bakılıyordu.

Seyfülislam Kaddafi, 25 Haziran 1972 tarihinde Libya'da dünyaya geldi. Muammer Kaddafi'nin ikinci eşi Safiye'den olan en büyük oğludur. Ortaöğrenimini tamamladıktan sonra Al-Fateh Üniversitesi'nde Mimarlık okuyan Seyfülislam Kaddafi, 1995 senesinde Viyana Üniversitesi'ne devam ederek eğitimini sürdürdü. Vizesini uzatamayınca buradan atılan Kaddafi, sonrasında Londra Ekonomi Okulu'na geçti ve doktorasını da burada tamamladı.

1997 senesinde Trablus'ta 'Kaddafi Uluslararası Yardım Vakfı'nı kurdu ve ülkesi adına yardım kampanyaları düzenlemeye başladı. Bu vakfın en önemli yardımlarından biri, depremin yerle bir ettiği Haiti'ye yüzlerce ton yardım malzemesi göndermesidir.

Libya'nın devrik lideri Kaddafi'nin oğlu başkanlık seçimine aday oldu - Resim : 2

2006 senesinde babasının rejimini ve anti demokratik hareketlerini eleştirdiği için ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bu dönemde geçimini sağlamak için yurt dışında bankacılık yaptı. 2008 senesinde babasının daveti üzerine ülkesine geri döndü. Amerika ile olan ilişkilerin normalleşmesi gerektiğini de savunan Seyfülislam Kaddafi, 2008 senesinde dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ı Amerika'da ziyaret etti.

2017 YILINDA SERBEST BIRAKILDI

Oğul Kaddafi'nin Amerika ile normalleşme çabası, Rice'ın, 55 sene sonra bir Kuzey Afrika ülkesini ziyaret eden ilk Amerikalı Dışişleri Bakanı olarak, Eylül 2008'de Trablus'u ziyaretiyle meyvesini verdi. 2011 senesinde yaşanan ve babasının linç edilerek öldürülmesiyle sonuçlanan iç savaşta muhalifler tarafından Libya'nın güneyindeki Sebha bölgesinde yakalandı ve tutuklandı. Yaklaşık 6 sene tutuklu kalan Seyfülislam Kaddafi, 2017 senesinde serbest bırakıldı.

Libya'nın devrik lideri Kaddafi'nin oğlu başkanlık seçimine aday oldu ile ilgili etiketler Libya Seyfülislam Kaddafi aday başkanlık seçim