Dünya

LGBTİ ofisi yetkilisinden 4 sığınmacıya tecavüz

İsveç'te faaliyet gösteren, cinsel istismar ve pedofiliyi savunma gibi nedenlerle gündeme gelen RFSL isimli örgütün Stockholm ofisi yetkilisinin 4 sığınmacıya tecavüz ettiği belirtildi. 2 kişiye de eşcinsel tacizde bulunduğu ifade edilen şüpheli ile ilgili 4 yıldır şikayetler olduğu ancak örgütün müdahale etmediği ortaya çıktı.

İsveç'te bulunan Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel, Kuir ve İnterseks hakları Federasyonu (RFSL) yetkililerinden birinin, 4 sığınmacıya tecavüz ettiği bildirildi.

Svenska Dagbladet gazetesinin yer verdiği haberde, şüphelinin ellili yaşlarında olduğu belirtilen bu yetkilinin başkalarına da eşcinsel tacizde bulunduğu öne sürüldü.

Paulina Pilati isimli savcı, şüpheli hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Savcıya göre toplam dört şüpheli tecavüz bakası ve iki cinsel taciz vakası söz konusu.

YENİ GELENLERİN RUH SAĞLIĞI İÇİN ÇALIŞIYORDU

1990'lardan beri örgütün Stockholm'daki ofisinde çalıştığı belirtilen şüphelinin LGBTİ sığınmacıları ve yasadışı göçmenler için yardım ve danışmanlık sunan "Yeni Gelenlerin Ruh Sağlığı" projesinde görevli olduğu tespit edildi.

İfade veren mağdurlar, danışmanın kendilerine kötü muamele etmesine izin vermezlerse, iltica alma şanslarını mahvedeceğinden korktuklarını söylediler. Birkaçı sorgu sırasında kendisiyle temasa geçtiklerini, kendilerine sığınma taleplerinin daha hızlı kabul edileceğini söylendiğini belirtti.

ÖRGÜTÜN BİR MÜDAHALESİ OLMADI

Svenska Dagbladet, suçlanan şahsın davranışıyla ilgili şikayetlere rağmen, RFSL'nin herhangi bir şey yapmadığını kaydetti.

2017'den beri sığınmacıların adamın ofisine refakatsiz girmesinin tehlikeli olduğu, 'kapıyı kapatıp cinsel istismarda bulunduğu' yönünde şikayetlerin oluşturulduğu belirtildi.

Ancak tüm şikayetlere rağmen adam ile ilgili, polis ve yargının harekete geçtiği 2020 yılına kadar taciz ve tecavüzlerine devam ettiği belirtildi.

Günün Videosu
Türkiye'de 4 gündür farklı noktalarda etkili olan orman yangınlarına ekip göndererek destek olan Azerbaycan'da tüyleri diken diken eden bir olay daha yaşandı. Yangınlarla ilgili haberi ekran başındakilere aktaran Azeri spiker, "Ruhumuzun ne kadar yandığını hissediyorum. İnsanları insanlarımız, dağları dağlarımız, ağaçları ağaçlarımız, denizleri denizlerimizdir. Ve yine diyorum, Türkiye bizim evimizdir" ifadelerini kullandı. Azeri spikerin bu anlamlı sözleri sosyal medyada gündem oldu.