Spor |

Lebron mu, Jordan mı?

NBA'de son dönemde büyük tartışmaya sahne olan LeBron James - Michael Jordan tartışmasında kolej takımı koçları fikirlerini belirtti.

4 sezon üst üste Cleveland Cavaliers'ı NBA finallerine taşıyan ve takıma tarihindeki tek şampiyonluğu kazandıran LeBron James, adını tarihin en iyi basketbolcuları arasına soktu. Öyle ki, NBA tarihinde birçok tarafça en iyi oyuncu olarak gösterilen Michael Jordan da LeBron James ile karşılaştırılmaya başlandı.

Bu karşılaştırmaya NBA'e oyuncuları hazırlayan kolej takımlarının koçları ve asistanları da dahil dolu. CBS Sport yaptığı ankette kimin daha iyi olduğunu yüzden fazla koç ve asistana sordu. Oylamaya katılanlarım tam %82'si Jordan'ı seçerken, %18'lik kısım LeBron'un daha iyi olduğunu savundu.

Jordan'ı seçen koçlardan birisi bu tercihini "LeBron'dan bir şey götürmese de Jordan'ın oynadığı dönemle günümüz çok farklı. Eğer Jordan bugün, bu serbest oyunun içinde yer alsaydı 40 sayı ortalardı. LeBron da çok büyük bir sporcu ama kafama silah dayasalar ve birebirde kim kazanacak deseler hayatımı Jordan'ın üzerine oynardım." şeklinde savundu.

LeBron'un daha iyi olduğunu savunan bir antrenör ise "LeBron daha büyük, daha hızlı ve daha yetenekli. Tarihin en iyisi. Pivot da olsa, oyun kurucu da olsa, arada bir pozisyonda da olsa o tarihin en iyisi. Hiç bu kadar çok yönlü bir oyuncu görmedik." dedi.

İki oyuncu da kariyerinde 15'er sezon forma giyerken, Michael Jordan'ın 6, LeBron James'in ise 3 şampiyonluğu bulunuyor. 33 LeBron, bu yaz Batı ekibi Los Angeles Lakers ile 4 sezonluk kontrata imza atmıştı.