Yaşam

Kuzey Koreli mahkum Çin’deki hapishaneden böyle kaçtı

Çin’in Jilin eyaletinde pek çok suçtan 10 yıl hapis cezası alan Kuzey Koreli mahkum hapishaneden firar etti. Zhu Xianjian’ın hapishaneden kaçtığı anlar güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.Zhu'yu arama çalışmaları devam ediyor.

Çin’in kuzeydoğusunda bulunan Jilin eyaletinde Kuzey Koreli bir mahkum hapishaneden firar etti. 18 Ekim'de kaçan firarinin yasadışı sınır geçişi ve silahlı soygun da dahil olmak üzere pek çok suçtan 2014 yılında 10 yıl hapis cezası alan 39 yaşındaki Zhu Xianjian olduğu açıklandı.

Çin mahkemesi kayıtlarına göre, Zhu 2013 Temmuz’da yasadışı yollardan Çin’e girişinin ardından 3 eve soygun için girdiği ve bir kişi bıçakla yaraladığı ve iki günden kısa sürede güvenlik güçleri tarafından yakalandığı belirtildi.

2023 Ağustos'ta serbest bırakılması planlanan Zhu’nun, cezasını tamamladıktan sonra Kuzey Kore'ye sınır dışı edilmesi planlanıyordu. Birçok Kuzey Koreli sığınmacı uluslararası hukuka göre mülteci olarak kabul edilirken, Çin ise onları yasadışı göçmen olarak nitelendiriyor. Çin, uzun zamandır müttefiki olan Kuzey Kore’ye anlaşma uyarınca geri gönderiyor.

Zhu’nun hapishaneden kaçtığı anlar güvenlik kamerası tarafından kayıt altına alındı. Zhu'yu arama çalışmaları sürüyor.

Sitene Ekle