Kuzey Kore'den Asya'da tansiyonu artıracak hamle: Yine füze fırlattı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali devam ederken Asya'da yükselen tansiyon tüm dünyayı tedirgin ediyor. Çin ile Tayvan arasındaki gerilimin yeni bir savaşa neden olması endişelere neden olurken Kuzey Kore'den yeni bir hamle geldi. Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin yapacağı tatbikata misilleme olarak 2 seyir füzesi fırlattı.

Güney Kore askeri kaynakları, Kuzey Kore'nin Onchon County'nin batı kıyılarından iki seyir füzesi fırlattığını açıkladı. Güney Kore ve ABD askeri yetkililerinin uçuş mesafesi gibi ayrıntılar hakkında analizler yaptığı da belirtildi. Kuzey Kore, dün Seul ve Washington yönetimlerinin 22 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceği "Ulchi Özgürlük Kalkanı" tatbikatı için ön hazırlık yapmasının hemen ardından fırlattığı füzelerle dikkat çekti.

GÜNEY KORE'DEN KUZEY KORE'YE EKONOMİK YARDIM

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, görevindeki 100. gün olması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında nükleer silah geliştirmeyi sona erdirmesi ve nükleer silahlardan arınmaya başlaması halinde Kuzey Kore'ye aşamalı olarak ekonomik yardım sağlamaya istekli olduklarını yineledi.

ABD Savunma Bakanlığı, ABD'nin Güney Kore ve Japonya donanmalarıyla 8-14 Ağustos tarihleri arasında Hawaii kıyılarında Kuzey Kore'ye karşı füze uyarı ve balistik füze arama-izleme tatbikatlarına katıldığını, üç taraflı iş birliğinin ilerletilmesinin hedeflendiğini kaydetmişti.

ASYA'DA TANSİYON YÜKSEK

Çin - Tayvan gerilimi devam ederken Kore Yarımadası'nda da tansiyon zirve yapmış durumda.

ABD ve Güney Kore, nükleer çatışma tehdidini arttıran Kuzey Kore’ye karşı önümüzdeki hafta son yılların en büyük askeri tatbikatını gerçekleştirmek için geri sayıma geçti.

Washington ve Seul tatbikatı 'savunma' olarak nitelendirirken, bunu 'işgal provası' olarak tanımlayan ve nükleer silah ile füze denemelerini meşru kılmaya çalışan Kuzey Kore'nin ateşlediği füzeler tansiyonu daha da artırdı.

Kuzey Kore'den Asya'da tansiyonu artıracak hamle: Yine füze fırlattı ile ilgili etiketler Kuzey Kore füze Güney Kore ABD Çin tayvan asya