Dünya

Kuzey Amerika'nın en büyük 2. yanardağı son 24 saatte 6 kez patladı!

Kuzey Amerika'nın en büyük ikinci yanardağı tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çekti. Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda son 24 saatte 6 patlama kaydedildiği belirtilerek, güvenlik nedeniyle yanardağdan uzak durma çağrısında bulunuldu.

Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi, Orta Amerika'nın yerli halklarından Aztek dilinde 'Duman çıkan dağ' anlamına gelen Popocatepetl Yanardağı'nda son 24 saatte 6 patlama, 1 volkanik deprem ve 95 gaz çıkışı gerçekleştiğini bildirdi.

VOLKANİK KÜL BULUTU 3 KİLOMETRE YÜKSEKLİĞE ULAŞTI

Patlamalar sonucunda çıkan gaz ve toz parçacıklarının 3 bin metre yüksekliğe kadar ulaştığı belirtilirken, yanardağın yamaçlarına lavlar düştüğü aktarıldı. Popocatepetl Yanardağı'nın yakınındaki Meksika Eyaleti ve Mexico City'nin bazı bölgelerinde kül yağışı görüldü.

Yetkililer, lav düşme ihtimali ve etraftaki küllerin yağışlar nedeniyle çamur akışına yol açabileceğini belirterek, bölge sakinlerini yanardağdan uzak durma konusunda uyardı.

KUZEY AMERİKA'NIN İKİNCİ EN BÜYÜK YANARDAĞI

Popocatepetl 5452 metre yüksekliğiyle Kuzey Amerika’nın 2’nci büyük yanardağı konumunda. Kraterinin çapı 900 metre ve derinliği 150 metre olan Popocatepetl’ın tüm faaliyetleri 4 ayrı kamera ile günde 24 saat kaydedilerek yayınlanıyor.