Popüler Haberler |

Kut'ül Amare nedir, nerededir? Kut'ül Amare mesajları

Kut'ül Amare nedir, nerededir? Kut'ül Amare mesajları! Kut'ül Amare, Osmanlı ve İngiliz ordularının destansı çarpışmasının yaşandığı bir yerdir. 29 Nisan 1916'da Osmanlı ordusunun ingilizleri kuşatma altına alıp ağır bir yenilgiye maruz bırakmasının adıdır Kut'ül Amare. Peki Kut'ül Amare neredediR, 104 yıl önce Kut'ül Amare'de neler yaşandı? Detaylar haberimizde...

Kut'ül Amare nedir, nerededir? Kut'ül Amare mesajları! Kut'ül Amare, Osmanlı ve İngiliz ordularının destansı çarpışmasının yaşandığı bir yerdir. 29 Nisan 1916'da Osmanlı ordusunun ingilizleri kuşatma altına alıp ağır bir yenilgiye maruz bırakmasının adıdır Kut'ül Amare. Peki Kut'ül Amare nerededi, 104 yıl önce Kut'ül Amare'de neler yaşandı? Detaylar haberimizde...

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ NEDİR?

İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen I. Dünya Savaşı’nın temel muharebelerinden biri olarak tanımlanmaktadır. 1. Kut Muharebesi olarak da bilinir. Dicle Nehri kıyısında Kut’ül Amare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınması başarasıyla sona erdi.

KUT-ÜL AMARE MESAJLARI

-En zor zamanlarda ve imkansız denen şartlarda bayrağı yere düşürmeyen ve Çanakkale'den sonra yeni bir kahramanlık destanı yazan ecdadı, Kut'ül Amare Zaferinin 104. yılında hayırla yâd ediyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

-Şanlı tarihimizin en büyük zaferlerinden Kut'ül Amare Zaferi'nin 104. yıl dönümünde istiklal ve istikbalimiz için şehit ve gazi olan ecdadımızı hürmetle ve minnetle yâd ediyorum.

-29 Nisan 1916' da,Türk Ordusu ingilizleri büyük bir yenilgiye uğratmış ve sömürgeci emperyalistlere tarihi bir ders vermiştir. Türk Bayrağı'nın Kut-ül Amare surlarında dalgalanmasının 104.yılında Aziz Şehitlerimizi minnetle anıyorum. Ruhları şâd olsun.

-"Bugün Türklere şân, İngilizlere kara meydân…" diyerek komutasındaki askerleriyle İngiliz Ordusu'nu teslim alan Irak Cephesi Komutanı Halil Kut Paşa'yı ve aziz şehitlerimizi Kutül Amare zaferinin 104.Yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.

-Tarihimizde çok az bilinen 1. Dünya Savaşı'nın en önemli muharebelerinden biri olan Kut'ül Amare savaşı, zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde düşman kuvvetleri karşısında gösterilen özveri, kahramanlık ile yüksek sevk ve idarenin neticesinde gerçekleşen eşsiz bir zaferdir. Bu vesileyle 104. yılı kutlu olsun.

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ’NDE NELER YAŞANDI?

Tümgeneral Charles Vere Ferrers Townshend komutasındaki İngiliz 6. Poona Tümeni (Hint Tümeni) Bağdat’a ilerlemeye çalışırken 22-23 Kasım 1915’te Selman-ı Pak Muharebesi’ni (Ctesiphon) kazanamayarak geri çekildi ve 3 Aralık’ta Kut’a sığındı.

Goltz Paşa’nın Bağdat’a gelişi ve Nurettin Bey birliklerinin ilerlemesi Yeni kurulan Osmanlı 6. Ordusu’nun komutanlığına atanarak 5 Aralık’ta Bağdat’a varan Mareşal Colmar Freiherr von der Goltz Paşa’nın emriyle Irak ve Havalisi Komutanı Miralay (Albay) ‘Sakallı’ Nurettin Bey’in birlikleri 27 Aralık’ta Kut’u kuşattı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Kut'ül Amare Zaferi mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Kut'ül Amare Zaferi mesajı

Oktay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Tarihi zaferlerle dolu şanlı ordumuzun destanlarından olan Kut'ül Amare Zaferi'nin 104. yıl dönümünde tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun." ifadelerini kullandı.

İNGİLİZLERİN TÜRK ORDUSU KARŞISINDA ÇIRPINIŞLARI…

İngilizler Kut’u kurtarmak için General Aylmer komutasındaki Tigris (Dicle) Kolordusuyla hücuma geçtiyse de 6 Ocak 1916 tarihli Şeyh Saad Muharebesi’nde 4.000 askerini kaybederek geri çekildi. Bu muharebede geri çekilme emrini veren 9. Kolordu Komutanı Miralay (Albay) ‘Sakallı’ Nurettin Bey görevinden alındı ve yerine Enver Paşa’nın kendisinden bir yaş küçük amcası olan Mirliva Halil Paşa (Kut) getirildi.

İngiliz Ordusu, 13 Ocak 1916 tarihli Vadi Muharebesi’nde 1.600, 21 Ocak Hannah Muharebesi’nde 2.700 askeri kaybederek geri püskürtüldü. İngilizler Mart başında tekrar taarruza geçti. Ancak 8 Mart 1916’da Sabis (Dujaila) mevkiinde Miralay (Albay) Ali İhsan Bey (Sabis) komutasındaki 13. Kolordu’ya hücum ettiyse de 3.500 asker kaybederek geri çekildi. Bu yenilgiden dolayı General Aylmer azledilerek yerine General Gorringe getirildi.

TÜRK ORDUSUNDAN İNGİLİZLERE AĞIR DARBE!

Yüzüncü yılı kutlanan Kut’ül Amare zaferiyle ilgili destansı bir kahramanlık ortaya çıktı. Bir Osmanlı askeri, İngiliz savaş uçağını tüfeğiyle düşürmeyi başardı. Kut’ül Amare Kuşatması’nda 13 bin 300 İngiliz asker, 13 general ve 481 İngiliz subayı esir alındı. İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri, 23.000 ölü ve yaralı verdi.

EN AŞAĞILIK ŞARTLI TESLİM!

İngiliz tarihçisi James Morris, Kut’un kaybını “Britanya (İngiltere) askeri tarihindeki en aşağılık şartlı teslimi” olarak tanımlamıştır. Bu yenilgi İngiliz basınında ve kamuoyunda çok büyük bir infial uyandırdı. Bunun üzerine General Lake ve General Gorringe İngiliz ordusunda görevlerinden alınmış ve yerlerine General Maude getirilmiştir.

KUT’ÜL AMARE ZAFERİYLE İLGİLİ DİKKAT ÇEKİCİ DETAY…

Kut’ül Amare Zaferinin askeri tarih açısından bir başka önemi de, bilinen ilk havadan ikmal denemesini İngiliz ordusunun Kut’taki birliklerini ikmal için 26 gün boyunca Dicle’deki Ora Üssü’nden 3 adet Short 184 tipi 225 beygirlik deniz uçakları ile bu kuşatma sırasında gerçekleştirmiş olmalarıdır. Ancak bu çaba yeterli olmamış ve sonucu değiştirmemiştir. Halil Paşa Kut’ül Amare zaferine istinaden Kut soyadını almıştır.